راس ویلسن، شارژدافر پیشین سفارت امریکا در افغانستان می‌گوید که به قدرت رسیدن طالبان به معنای حمایت مردم از آنان نیست؛ بلکه آنان از رهگذر جنگ طولانی مدت به قدرت رسیدند.

آقای ویلسن به اسکای نیوز گفته است که به قدرت رسیدن طالبان نتیجه‌ی جنگ «طولانی‌تر، سخت‌تر و مصمم‌تر» آنان است؛ نه نتیجه‌ی خواست یا حمایت مردم.

او در مصاحبه‌اش گفته است که دلیل مشکلات روز افزون افغانستان نتیجه عدم حمایت مردم از طالبان است. به گفته‌ی او «آنان (طالبان) از حمایت مردم برخوردار نیستند و به همین دلیل اکنون با زنجیره‌ای از مشکلات روبرو هستند.»

این در حالی است که مردم افغانستان با فقر بی‌سابقه و بیکاری مواجه شده‌اند و طالبان هنوز هیچ طرحی برای جلوگیری از این فاجعه ارائه نکرده‌اند.

بحران‌ها در افغانستان به فقر و بیکاری ختم نمی‌شود و در ابعاد مختلف مردم را تحت فشار قرار داده است. بحران اقتصادی، فلج شدن سازمان‌های صحی، شیوع امراض، بحران امنیتی و افزایش ناامنی در پایتخت و ولایات.

بحران آموزشی

نهادهای تحصیلی با کمبود استاد و عدم انگیزه‌ی دانشجویان مواجه است. منابع به خامه پرس می‌گویند که تنها دانشگاه کابل به تعداد ۲۰۰ استاد در بخش‌های مختلف کم دارد.

دختران برای یک سال است که از آموزش محروم شده‌اند و طالبان تا کنون در این زمینه به توافق نرسیده‌اند.