دونالد ترمپ، رییس جمهور پیشین امریکا می‌گوید که کارمندان اداره تحقیقات فدارل (اف‌بی‌آی) به خانه‌اش در ایالت فلوریدا «هجوم» برده‌اند و گفته است این کار «خلاف قانون» است.

رییس جمهور پیشین امریکا روز دوشنبه، هستم اگست (هفدهم اسد) با نشر اعلامیه‌ای در رسانه‌ٔ اجتماعی موسوم به Thruth Social که خود مالک آن است،‌ گفت که «این زمان تاریک برای ملت ما است [زیرا] خانه زیبای من، مار‌آ‌لاگو در پام بیچ، فلوریدا، در حال حاضر زیر محاصره، حمله و اشغال توسط گروه بزرگی از کارمندا اف بی‌آی قرار دارد.»

ترمپ همچنین در این اعلامیه گفته است که عملکرد کارمندان اف بی آی “خلاف قانون” است و ادعا کرده است که این اقدام به مثابه “تسلیح سازی سیستم عدلی” ایالات متحده است.

رییس جمهور پیشین ایالات متحده افزوده است که این اقدام” حملهٔ دموکرات های چپ رادیکال است که با جدیت نمی خواهند من در سال ۲۰۲۴ نامزد انتخابات ریاست جمهوری باشم.”

ادارهٔ تحقیقات فدرال از تبصره در مورد خودداری کرده است که آیا خانهٔ رییس جمهور پیشین امریکا زیر تلاشی قرار دارد یا خیر و اگر دارد، به چه دلیل؟

ترمپ که در حال حاضر در شهر نیویارک به سر می برد،‌ مشخص نکرد که چرا خانه‌اش مورد یورش قرار گرفته است. وزارت عدلیهٔ ایالات متحده نیز تا حال در مورد اعلامیهٔ رییس جمهور پیشین امریکا تبصره نکرده اند.

اما چندین رسانهٔ ایالات متحده از قول منابع که در مورد این تحقیقات آگاهی دارند، گزارش داده اند که کارمندان اف بی آی بر اساس اجازهٔ محکمه دست به این اقدام زده اند و دلیل آن احتمالاََ‌ سوء رفتار در برابر اسناد سری است که به خانهٔ ترمپ موسوم به مار-آ-لاگو فرستاده شده بود.

خبرگزاری اسوشیتید پرس از قول یک منبع‌آگاه که نخواست نامش در گزارش ذکر شود،‌گفته است که تلاشی اقامتگاه رییس جمهور پیشین امریکا صبح دوشنبه صورت گرفته است.

یکی از مقامات کاخ سفید گفت که اطلاعی از این بازرسی نداشته است. یکی از مقامات ارشد دولت گفت که رئیس‌جمهور جو بایدن، تا زمانی که این خبر گزارش نشده بود، از بازرسی مارآلاگو بی‌اطلاع بود.

در تهیه گزارش از صدای امریکا نیز استفاده شده است.