در پی توافق مقامات پاکستان با هیئت شورای عالی صلح افغانستان در خصوص آزادی جمعی از فرماندهان طالبان از زندان‌های پاکستان، «ذبیح الله مجاهد» سخنگوی طالبان این امر را یک اقدام مثبت از طرف پاکستان عنوان کرد.

وی در خصوص حضور زندانیان طالبان در پاکستان گفت که آنان طی سال‌های گذشته برای معالجه و یا نیاز دیگری به این کشور رفته بودند.

سخنگوی طالبان در بیانیه‌ای که در پایگاه خبری این گروه منتشر شد، تصریح کرد: آزادی زندانیان طالبان از زندان‌های پاکستان، باعث افزایش اعتماد بین پاکستان و افغانستان می‌شود.

مجاهد با استقبال از آزادی شماری از زندانیان طالبان در پاکستان، خواستار آزادی سایر زندانیان این گروه از زندان‌های این کشور شد.

رسانه‌های پاکستانی اواخر هفته گذشته گزارش دادند که در نتیجه توافق مقامات این کشور با شورای عالی صلح افغانستان، هشت تن از زندانیان طالبان از زندان‌های پاکستان آزاد شدند.

«سید اکبرآغا» رهبر سابق «جیش‌المسلمین» وابسته به طالبان در گفت‌وگو با رسانه‌های افغانستان، آزادی هفت تن از زندانیان طالبان را از زندان های پاکستان تأیید کرد.

کارشناسان مسائل افغانستان معتقد هستند که آزادی تعدادی از زندانیان طالبان مثبت بوده اما این امر نمی‌تواند پیشرفت چشم‌گیری در مذاکرات صلح دولت افغانستان با مخالفان داشته باشد.

به گفته آنان، اعضای آزاد شده طالبان از زندان‌های پاکستان از رده‌های میانی طالبان بوده و از اختیارات چندانی برخوردار نیستند.