مولوی امیرخان متقی، سرپرست وزارت خارجه طالبان در رأس یک هیأت برای دیدار با تام وست، نماینده ویژه آمریکا در امور افغانستان در حالی راهی قطر شده که نشست «بزرگ» عالمان دین از سوی این گروه که قرار بود امروز چهارشنبه، هشتم سرطان برگزار شود به فردا موکول شده است.

وزارت خارجه طالبان اعلام کرده که نمایندگان وزارت مالیه و بانک مرکزی این گروه نیز متقی را در این سفر همراهی می‌کند.

این وزارت همچنان گفته است که هیأت این گروه در دوحه با تام وست و مسئولان وزارت دارایی آمریکا دیدار درباره موضوعات اقتصادی، بانکی و سیاسی بحث و تبادل نظر می‌کنند.

همزمان با این روزنامه واشنگتن پُست چاپ آمریکا به نقل از مقامات این کشور گزارش داده است که دولت جو بایدن با طالبان روی سیستمی کار می‌کنند که دسترسی افغانستان به ذخایر پولی بانک مرکزی را ممکن می‌سازد.

از سوی دیگر، طالبان از چند روز بدین‌سو مشغول تدابیر امنیتی در اطراف خیمه لوی جرگه است که امروز قرار بود نشست عالمان دین در آن برگزار شود و گفته شده طالبان از این راه قصد دارند مشروعیت کسب کنند.

دیدبان حقوق بشر و پارلمان اتحادیه اروپا در واکنش به تدابیر سنجیده برای این نشست که زنان در آن دعوت نشده است، آنرا بی‌معنی خواند که هیچ مشروعیت ندارد.

یک تن از اعضای پارلمان اروپا بنام هانا در توییتر خود نوشته بود که طالبان می‌توانند ده‌ها جرگه دایر کنند و جون زنها در آن حضور نداشته باشند، مشروع نیست و راه به جایی نخواهد برد.