سازمان عفو بین‌الملل و ریچارد بنت گزارشگر ویژه سازمان ملل برای حقوق بشر افغانستان گفته اند که از گزارش‌ها درباره کشتار غیرنظامیان، اعدام‌های صحرایی و عملیات کینه‌توزانه طالبان در بلخاب شدیدا نگران هستند.

این سازمان از طالبان خواسته که دست از شکنجه‌ی دسته‌جمعی مردم بردارند و مسدود کردن راه‌ها و تهدید غیرنظامیان را فوراً متوقف کنند.

سازمان عفو بین‌الملل همچنان طالبان را به جنایات جنگی در بلخاب متهم کرده و گفته است که بسته‌کردن جریان اطلاعات و مسدود کردن‌ راه‌های حمل و نقل و کشتار غیرنظامیان از مصادیق بارز جنایت‌های جنگی است.

دیدبان حقوق بشر نیز از افزایش عملیات انتقام‌جویانه طالبان در بلخاب ابراز نگرانی کرده و گفته است طالبان باید فوراً دست از کشتار و شکنجه‌ی دسته‌جمعی غیرنظامیان بردارند.

ریچارد بنت، گزارش‌گر ویژه سازمان ملل برای حقوق بشر افغانستان امروز دوشنبه، ششم سرطان در تویتی نوشته است که گزارش‌ها مبنی بر قتل‌های غیرقانونی، کشتار غیرنظامیان، تخریب خانه‌ها، شکنجه‌ی مردم و آواره‌گی بشدت نگران کننده است.

سازمان ملل از هر دو طرف جنگ خواست که به حقوق بشر احترام بگذارند و اجازه دهند جریان آزاد اطلاعات متوقف نشوند.

این در حالی است که پنجمین روز جنگ طالبان با مولوی مهدی، فرمانده‌ی هزاره‌تبار طالبان که اکنون جنگ علیه این گروه را در بلخاب رهبری می‌کند، به پایان می‌رسد.

ولسوالی بلخاب ولایت سرپل کوهستانی است و به لحاظ دره‌های صعب‌العبور به یک سنگر طبیعی تبدیل شده است. اما طالبان در سومین روز جنگ با حملات هوایی و زمینی توانستند به برخی از نقاط این دره نفوذ کنند.

پس از نفوذ طالبان به بلخاب، گزارش‌هایی مبنی بر کشتار غیرنظامیان، اعدام‌های صحرایی، تخریب خانه‌های مردم تهدید مردم به مرگ افزایش یافته است.