مقامات طالبان پس از زلزله مرگ‌بار در پکتیکا و خوست از جامعه بین‌المللی خواسته است که تحریم‌ها علیه آنها لغو و پول‌های مسدودشده بانک مرکزی افغانستان را آزاد شود.

عبدالقهار بلخی، سخنگوی وزارت خارجهٔ طالبان روز شنبه، چهارم سرطان به خبر گزاری رویترز گفت: «امارت اسلامی از جهان می‌خواهد که اساسی‌ترین حق افغان‌ها را که حق حیات آنهاست، از طریق لغو تحریم‌ها و آزاد کردن دارایی‌های ما و همچنین کمک‌رسانی به افغان‌ها بدهد. »

بر اساس آخرین گزارش ملل متحد در زلزلۀ روز چهارشنبۀ هفته گذشته، تا کنون ۱۰۳۲ نفر جان باخته، ۱۶۴۳ نفر دیگر زخمی شده و حدود ۱۰ هزار منزل تخریب شده است.

پس از آن که طالبان در اواخر ماه اگست سال گذشته بر افغانستان مسلط شدند، کشورهای غربی فوراً کمک‌های مالی که ۷۰ در صد مصارف حکومت افغانستان را تشکیل می‌داد قطع کردند و واشنگتن بیش از نه میلیارد دالر دارایی‌های افغانستان را در بانک‌های امریکایی راکد کرد.

گروه طالبان به کرات از امریکا و سایر کشور‌ها و سازمان‌هایی که پول‌های افغانستان را راکد کرده اند،‌ خواسته است که هرچه زودتر این پول‌ها را به دسترس آنان قرار دهند تا از مشکلات اقتصادی این کشور کاسته شود.

جو بایدن رییس جمهور ایالات متحده به تاریخ ۱۱ فبروری (۲۲ دلو) با امضای یک فرمان اجرایی استفاده از بخشی از دارایی‌های منجمد شدهٔ بانک مرکزی افغانستان را برای رسیدگی به بحران بشری و اقتصادی در افغانستان مجوز کرد و دستور داد تا بیش از ۳.۵ میلیارد دالر دیگر دارایی‌های بانک مرکزی افغانستان در ایالت متحده باقی بماند تا در مورد ادعاهای قربانیان تروریزم تصمیم گرفته شود.

بسیاری از قربانیان تروریزم در ایالات متحده، از جمله بستگان قربانیانی که در حملات تروریستی ۱۱ سپتمبر ۲۰۰۱ جان خود را از دست دادند، ادعاهایی را علیه طالبان مطرح کرده اند و از محاکم در ایالت متحده خواسته اند تا از این پول‌ها برای آنان غرامت پرداخته شود.

باوجودیکه ۱۰ ماه از تسلط طالبان بر افغانستان می‌گذرد اما هیچ کشوری تاکنون حکومت طالبان را به رسمیت نشناخته اند. کشورهای جهان تاکنون از به رسمیت شناختن رسمی طالبان به دلیل نگرانی از رفتار آنان با دختران و زنان و اتهامات نقض حقوق بشر علیه نظامیان و مقامات دولت پیشین افغانستان، امتناع ورزیده اند.

آقای بلخی در پاسخ به سوالی در مورد این موضوع، گفت که حق افغان ها برای تامین منابع مالی باید در اولویت باشد، و افزود که جامعه بین المللی در مورد نگرانی های مربوط به حقوق بشر با کشورها برخورد متفاوتی دارد.

بر گرفته از گزارش صدای امریکا انگلیسی