وزارت دفاع حکومت سرپرست طالبان ادعا کرده که عملیات «تصفیوی» که در بلخاب راه‌اندازی کرده بودند، بدون تلفات به پایان رسیده است.

عنایت‌الله خوارزمی، سخنگوی وزارت دفاع طالبان امروز شنبه، چهارم سرطان در پیامی به رسانه‌ها گفته است که «عملیات تصفیوی» مشترک نیروهای طالبان در ولسوالی بلخاب «با تصرف ساحات که در آن باغیان موجود بود» پایان یافته است.

طالبان برای نیروهای جبهه مقاومت نیز از اصطلاح «باغیان» استفاده می‌کند و سخنگوی وزارت دفاع این گروه از افراد مولوی مهدی بلخابی، فرمانده‌ی ناراضی طالبان که اکنون در موضع جنگ با آنان قرار گرفته است نیز بنام «باغیان» یاد نموده و گفته است «عملیات پاکسازی همچنان در مناطق دوردست این ولسوالی بدون موانعی ادامه دارد.»

در همین حال منابع محلی از ولسوالی بلخاب ولایت سرپل می‌گویند که طالبان هفت غیرنظامی به شمول پنج کارگر و دو چوپان در منطقه «جه میرک» این ولسوالی تیزباران کرده اند.

مولوی مهدی یگانه فرمانده‌ی هزاره‌تبار طالبان است که از چندی بدین سو با طالبان در موضع جنگ قرار گرفته است و این جنگ از سه روز پیش به این طرف تشدید شده است.

او در توییتر نوشته که نیروهای طالبان با استفاده از نفوذی‌ها توانستند از قم‌کوتل بگذرند اما اکنون وضع فرق کرده و طالبان در محاصره‌اند.

طالبان طی سه روز گذشته، فرماندهان ارشد خود را برای مقابله با مولوی مهدی به بلخاب بسیج نموده بودند اما نزدیکان مولوی مهدی به رسانه‌ها گفته بود که طالبان با هر حمله، توسط ضد حمله‌ی آنان متحمل تلفات شده بودند.

از سوی دیگر، برخی از رسانه‌های داخلی گزارش داده‌اند که بخش قابل توجهی از نیروهای طالبان در پنجشیر، قسمت‌های از این ولایت را ترک کرده‌اند.

برخی از رسانه به نقل از منابع‌شان گزارش‌ داده اند طالبان در حال جایگزینی نیروهای تازه نفس در پنجشیر است.