صندوق وجهی سازمان ملل (یونیسف) در افغانستان می‌گوید که در زمین‌لرزه‌ی جنوب‌شرق افغانستان ۱۰۳۲ نفر کشته شده‌ و از آن جمله ۱۲۱ تن از این قربانیان کودکان اند.

محمد آگه‌آیویا، نماینده یونیسف در افغانستان امروز شنبه، چهارم جوزا گفت که از بین ۱۶۴۳ زخمی، ۶۷ زخمی نیز به شفاخانه‌ها منتقل شده است.

آمار نهایی از زمین‌لرزه‌ی جنوب‌شرق افغانستان که از سوی سازمان ملل متحد نشر شده نشان می‌دهد که در نتیجه‌ی این زمین‌لرزه که شب‌هنگام اتفاق افتاد، ۱۰۳۲ نفر کشته ۱۶۴۳ نفر دیگر زخمی شده است.

با این حال، آقای آیویا می‌گوید که هنوز احتمال دارد که این آمار افزایش پیدا کند و وضعیت برخی از زخمیان این رویداد وخیم توصیف شده است.

این سازمان می‌گوید که بیشتر کودکان بیجا شده در معرض تهدید‌ مریضی‌های عفونی، نبود آب صحی و مشکلات روحی قرار دارد.

یونیسف می‌گوید که کارمندان این نهاد توزیع کمک‌های بهداشتی را میان بیجا شده‌گان آغاز نموده است.

طبق گزارش سازمان وجهی حفاظت از کودکان، سیستم آب‌رسانی ولایت خوست و پکتیکا آسیب دیده است و مردم این دو ولایت در حال حاضر به آب آشامیدنی پاک دسترسی ندارند.

این در حالی است که دو روز پیش نیز سازمان حفاظت از کودکان بخاطر کودکانی که از زلزله‌ی خوست و پکتیکا متاثر شده‌اند ابراز نگرانی کرد.

کرس نیامندی، رئیس این سازمان برای افغانستان گفته بود که ۱۱۸هزار کودک از این رویداد به شدت متاثر شده‌اند و بسیاری از این کودکان از محل اصلی خود بیجا شده‌اند و در معرض تهدید قلت غذا، پوشاک و جای مناسب برای خواب قرار دارد.

زمین‌لرزه‌ی جنوب‌شرق افغانستان حوالی ساعت یک‌ونیم بامداد روز چهارشنبه، اول جوزا به وقع پیوست و بر علاوه‌ی جنوب‌شرق و مرکز افغانستان، بخش‌هایی از پاکستان را تکان داد.