رسانه‌های هندی گزارش داده‌اند که یک تیم «فنی» از سوی وزارت خارجه این کشور به منظور از سرگیری فعالیت‌های دیپلماتیکی و نظارت بر توزیع کمک‌های بشردوستانه در کابل مستقر شده است.

وزارت خارجه هند در بیانیه‌ای اعلام کرده است که تیم فنی این کشور روز پنج‌شنبه، دوم سرطان به کابل رسیده‌ و در سفارت‌خانه‌ی این کشور مستقر شده‌اند.

هندوستان تایمز، یکی از رسانه‌های مطرح هند به نقل از مقامات وزارت خارجه این کشور گزارش داده است که پس از سقوط حکومت افغانستان، هند، سفارت‌خانه و قنسولگری‌هایش را در ولایات و مرکز افغانستان بست و تمام پرسنل این مراکز را بنابه تهدید‌های امنیتی به خارج از افغانستان منتقل نمود.

طبق این گزارش، تماس‌های اخیر طالبان با دیپلمات‌های هندی، زمینه‌ی بازگشت مقامات هند را به کابل فراهم کرده است.

وزارت خارجه‌ی هند این حضور را دیپلماتیکی و چارچوب «روابط تاریخی و تمدنی هند با مردم افغانستان» عنوان کرده و گفته است این اقدام به معنای مشروعیت بخشی به طالبان نیست.

این وزارت هدف از اعزام تیم فنی را نظارت بر توزیع کمک‌های بشردوستانه و تعامل با مردم افغانستان عنوان کرده است.

این در حالی است که برخی از آگاهان مسایل امنیتی گفته بودند که طالبان قادر نیستند امنیت مقامات هندی را در افغانستان تضمین ککند.

کریستین فیر، پروفیسور مطالعات امنیتی چندی پیش با مجله‌ی اوپن گفته بود که رابطه نزدیک طالبان با گروهای تروریستی مانع از آن می‌شود که طالبان بتوانند امنیت فرستادگان دهلی را فراهم کنند.

گفته می‌شود که این تیم فنی با خود محموله‌ی کمکی هند به زلزله‌زده‌گان افغانستان نیز به کابل آورده‌اند.

مقامات طالبان محموله‌ی کمکی هند را ۲۵ تن اعلام کرده که شامل کمپل، دارو، لباس و چادر است.