شورای امنیت سازمان ملل متحد قرار است امروز پنج‌شنبه، دوم سرطان نشستی درباره افغانستان برگزار کند.

دفتر معاونت سازمان ملل در افغانستان گفته است که در این نشست آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل گزارش خود را درباره افغانستان ارایه می‌دهد.

هم‌چنان معاون نماینده دبیرکل سازمان ملل در امور هماهنگی کمک‌های بشردوستانه و سرپرست یوناما نیز در این نشست گزارش‌ گزارش شان را ارایه خواهند کرد.

در خبرنامه یوناما درباره آجندای نشست چیزی گفته نشده است. اما انتظا می‌رود این نشست درباره زلزله مرگ‌بار اخیر افغانستان نیز صحبت شود.

در پی وقوع زلزله سه‌شنبه‌شب در ولایت‌های پکتیکا، خوست و نواحی آن، شمار زیادی از افراد کشته و زخمی شدند.

وزارت دولت در امور رسیده‌گی به حوادث طبیعی طالبان، اعلام کرد که در این زمین‌لرزه دست‌کم ۹۲۰ تن کشته شده‌ و ۶۱۰ تن دیگر زخم برداشته‌اند.

پس از این آمار، ریاست اطلاعات و فرهنگ طالبان در پکتیکا نیز گفت که قربانیان زلزله در دو ولسوالی این ولایت به بیش از دو هزار و ۵۰۰ تن افزایش یافته است. با این حال، منابع  در سازمان‌های امدادرسان بین‌المللی می‌گویند که تا پایان روز گذشته‌، حدود ۴۱۴ تن جان‌‌باخته و بیش از ۵۰۰ تن زخمی را ثبت کرده‌اند.

گفتنی است که وقوع این زمین‌لرزه در کشول واکنش‌هایی را در سطح داخلی و بین‌المللی به دنبال داشت. سیاسیون، کشورها و نهادهای خارجی و کاربران شبکه اجتماعی بر حمایت از قربانیان تأکید کردند. این در حالی است که بیش‌تر نهادها روند ارایه کمک‌ها به قربانیان این رویداد طبیعی را آغاز کرده‌اند.