جیک سولیوان، مشاور امنیت ملی امریکا می‌گوید که جو بایدن، رییس جمهوری این کشور از تلفات ناشی از زلزله در افغانستان عمیقا متاسف بوده و برای نهادهای خیریه هدایت داده که روی فراهم آوری کمک‌ها با زلزله‌زدگان کار کنند.

این مقام امریکا روز چهارشنبه، اول سرطان گفته است که جو بایدن به اداره امریکا برای انکشاف بین‌المللی و سایر حکومت فدرال هدایت داده تا گزینه‌های پاسخگوی ایالات متحده برای کمک با متاثیرین این رویداد طبیعی در افغانستان را ارزیابی کنند.

بر اساس معلومات مقامات حکومت طالبان در زلزلهٔ صبح دیروز در ولایات، پکتیکا، خوست و ننگرهار در حدود ۱۰۰۰ نفر کشته و ۱۵۰۰ نفر دیگر زخمی شده اند.

مقامات هشدار داده اند که احتمال دارد شمار تلفات در حالی افزایش یابد که تلاش‌های نجات هنوز هم جریان دارد.

در بیانیه‌ای قصر سفید به نقل از آقای سولیوان همچنان آمده است که ایالات متحده بزرگترین اهدا کنندهٔ کمک‌های بشری به افغانستان بوده و «شرکای ما در بخش فراهم‌آوری کمک‌های بشری از قبل مراقبت‌های طبی و مواد برای سرپناه را به نیازمندان توزیع کرده اند».

او همچنان گفته است که ایالات متحده به فراهم آوری حمایت مستمر با نیازمندان در افغانستان متعهد بوده و در کنار آنان قرار دارد.

این در حالی است که انتونیو گوتیرش، منشی عمومی ملل متحد نیز ضمن ابراز تسلیت با زلزله‌زدگان گفته است که “تیم‌های ما از قبل ارزیابی‌ نیازمندی‌های را آغاز کرده و حمایت‌های ابتدایی را ارایه کرده اند”.

او همچنان از جامعهٔ جهانی خواسته است تا با صدها خانواده زلزله‌زده کمک فراهم کنند زیرا «این زمان همبستگی است».

در کنار ایالات متحده، برخی از کشورهای همسایهٔ افغانستان، اتحادیهٔ اروپا و ملل متحد نیز برای کمک با زلزله‌زدگان اظهار آمادگی کرده اند.