iواحد توپخانه ارتش اسرائیل با پرتاب حدود ۲۰ گلوله توپ به خاک لبنان  روز یکشنبه، به شلیک چند راکت کاتیوشا از درون مرزهای لبنان به خاک خود، واکنش نشان داد.

 به گزارش خبرگزاری فرانسه و به نقل از مقام‌های رسمی اسرائیلی و لبنانی، هر دوی این حملات به مناطق غیر مسکونی صورت گرفتند و تلفاتی در بر نداشتند.

 یک مقام امنیتی لبنان گفته که پس از اصابت راکت به درون اسرائیل در صبح یکشنبه حدود ۲۰ گلوله توپ از درون مرزهای اسرائیل به منطقه مرزی عرقوب در لبنان شلیک شد.

 رادیو نظامی اسرائیل هم گزارش داده که این حمله، واکنشی بود به راکت‌های کاتیوشایی که از خاک لبنان در کشتزارهای غرب شهر کیریات شمونا فرود آمدند.

 یک سخنگوی ارتش اسرائیل به خبرگزاری فرانسه گفته است: “توپخانه اسرائیل با شلیک به منطقه‌ای که از آنجا به ما حمله شده بود، به حملات راکتی که تلفاتی در بر نداشت پاسخ داد.”

 پیتر لرنر، سخنگوی ارتش اسرائیل نیز در توییتر نوشت که پنج راکت، صبح یکشنبه، از لبنان به اسرائیل شلیک شد که یک انفجار تایید شده به دنبال داشت.

تنش در مرزهای این دو کشور از ۱۶ دسمبر و پس از آنکه یک سرباز گشتی اسرائیلی بر اثر آتش سربازان ارتش لبنان کشته شد، افزایش یافته است.

مرز لبنان و اسرائیل پس از جنگ میان حزب‌الله لبنان و اسرائیل در سال ۲۰۰۶ تاکنون به طور نسبی آرام بوده است.

آخرین باری که درگیری‌های مرزی بین دو طرف، به کشته شدن یک سرباز منجر شده بود، به سال ۲۰۱۰میلادی باز می‌گردد که دو سرباز لبنانی و یک روزنامه‌نگار در مرز اسرائیل و لبنان کشته شدند.

 در ماه اوت سال ۲۰۱۳ نیز چهار سرباز اسرائیلی در انفجاری که به حزب‌الله نسبت داده شد، در ۴۰۰ متری درون خاک لبنان زخمی شدند.

 حزب‌الله، اسرائیل را مسوول کشته شدن یکی از فرماندهان ارشد خود در هفته گذشته معرفی کرده اما اسرائیل با تکذیب این اتهام، درباره هر عمل تلافی‌جویانه‌ای هشدار داده است.

صلح‌بانان سازمان ملل از سال ۲۰۰۶ که جنگ ۳۴ روزه میان اسرائیل و حزب‌الله، به کشته شدن حدود ۱۲۰۰ لبنانی (اغلب غیر نظامی) و ۱۶۰ اسرائیلی (اکثرا نیروی نظامی) منجر شد، در مناطق مرزی لبنان و اسرائیل مستقر شده‌اند.