پس از نشر گزارش‌هایی مبنی بر نقض حقوق بشر در افغانستان چندین نهاد بین‌المللی از جمله دیدبان حقوق بشر، کمیسون بین المللی حقوق‌دانان، سازمان عفو بین‌الملل، فدراسیون بین‌المللی حقوق بشر و سرویس بین‌المللی حقوق بشر، قرار است نشستی را به‌منظور بررسی وضعیت حقوق بشر و چگونگی حاکمیت قانون در افغانستان برگزار کند.

این نشست قرار است تا دو روز دیگر (بیستم جون) بصورت آنلاین برگزار شود و مدافعان شناخته‌شده‌ی حقوق بشر افغانستان نیز در آن حضور خواهند داشت.

ریچارد بنت، گزارشگر خاص سازمان ملل در مورد وضعیت حقوق بشر در افغانستان نیز برای شرکت در این نشست دعوت شده است و او نتیجه سفر یازده روزه‌اش به افغانستان را با مسوولان این نشست در میان خواهد گذاشت.

کمیسیون بین‌المللی حقوق‌دانان در بیانیه‌ای گفته‌اند که این نشست در حالی برگزار می‌شود که زنان از تمام حقوق مدنی، اجتماعی، سیاسی، اقتصادی و فرهنگی محروم شده‌اند.

این کمیسون در ادامه‌ی بیانیه افزوده است که گزارش‌هایی مبنی بر سرکوب روزافزون اقلیت‌های قومی و مذهبی، نقض آزادی بیان، قتل و کشتار فرا قانونی و ستم جاری روی زنان مستلزم یک تفحص عمیق است که بتوان بر پایه‌ی آن یک دیدگاه مشترک جهانی بر ناقضان حقوق بشر اعمال نمود.