سازمان دیدبان حقوق بشر در گزارشی گفته که نیروهای طالبان در پی اقدامات تلافی‌جویانه، ساکنان ولایت پنجشیر را ابتدا به داشتن ارتباط با «جبهه مقاومت» متهم نموده سپس به‌صورت غیرقانونی شکنجه و زندانی می‌کنند.

این سازمان طالبان را به مرتکب شدن «جنایات جنگی» در پنجشیر متهم کرده و گفته است که از اواسط ماه می میلادی، با حمله‌ی جبهه مقاومت بر قرارگاه‌های طالبان در پنجشیر، طالبان هزاران جنگجو در این ولایت مستقر نموده و عملیات جستجو بین ساکنان محل راه‌اندازی کرده‌اند و در این جریان «مرتکب جنایات جنگی» شده‌اند.

پاتریشیا گوسمن، مسوول بخش آسیایی دیدبان حقوق بشر در این گزارش گفته است که ناکامی طالبان در صفوف این گروه که مشغول سوء‌استفاده‌‌اند، غیرنظامیان بیشتری را در خطر قرار داده‌اند.

این سازمان می‌گوید از ماه می تا اکنون ده‌ها تن از غیرنظامیان پنجشیر توسط طالبان بازداشت شده‌اند و در حال حاضر نیز بیش از ۱۰۰ نفر به اتهام داشتن ارتباط با جبهه مقاومت در زندان طالبان‌اند.

در این گزارش آمده است که طالبان در پنجشیر «مجازات دسته‌جمعی را اعمال نموده‌اند» و بازداشت‌شده‌گان دور از دسترس وکیل یا خانواده است.

طبق این گزارش «ممانعت از دسترسی زندانیان به وکیل و اعضای خانواده ممنوع است و خطر شکنجه و ناپدید شدن اجباری را افزایش می‌دهد. مجازات دسته‌جمعی، مجازات افراد برای اعمال ادعای دیگران، نقض قوانین جنگ و جنایات جنگی است.»

ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی طالبان به این گزارش واکنش نشان داده و آنرا بی‌اساس خوانده است.