یک سناتور جهوری‌خواه امریکا به تازه‌گی گفته است که خروج نظامیان خارجی از افغانستان و تسلط طالبان بر این کشور زمینه را برای حملات گرو‌های تروریستی فراهم کرده و اکنون تهدیدات خیلی جدی از این ناحیه متوجه امریکا شده است.

یک رسانه‌ی امریکایی این مطلب را به نقل از میچ مک‌کانل، سناتور ارشد جهوری‌خواه امریکا، امروز جمعه، دهم جون (بیستم جوزا) گزارش کرده است.

این رسانه به نقل از مک‌کانل نوشته است که قبل از شکل‌گیری نشست‌های دوحه مبنی بر مذاکره با طالبان، کارشناسان و سناتوران [امریکا] به شمول خودش، هم به دونالد ترامپ، رییس‌جمهور پیشین و هم به جو بایدن، رییس‌جمهور کنونی امریکا هشدار داده بودند.

این رسانه همچنان از زبان مک‌کانل گزارش داده است که «اکنون در افغانستان آدم‌ربایان و تروریستان

حاکم شده اند».

اولین نشست‌های دوحه در دوره دوالد ترامپ شکل گرفت و نماینده ویژه امریکا در خصوص مذاکره با طالبان در این سلسه نشست‌ها آقای زلمی خلیل‌زاد بود و توافق‌نامه‌ی دوحه میان امریکا و طالبان در دوره جوبایدن به امضا رسید. در این دور از مذاکرات نیز آقای خلیل‌زاد به عنوان نماینده خاص امریکا با ملا عبدالغنی برادر، معاون نخست‌وزیر طالبان در دوحه، پایتخت قطر به توافق رسیدند و از آن پس نشست‌های بین‌الافغانی بین دولت پیشن افغانستان و طالبان شکل گرفت که نتیجه بخش نبود.

مک‌کانل همچنان گفته است که اکنون افغانستان برای مردم این کشور بی‌ثبات شده و برای گروه‌های تروریستی از ثبات لازم برخوردار شده و دست آنها در انجام حملات تروریستی اکنون باز است. او گفته است که با خروج نظامیان خارجی از افغانستان دست آنان برای هدف قرار دادن تروریستان، اکنون که طالبان بر این کشور حاکم شده است، به شدت محدود شده است.