واشنگتن پست به نقل از کارشناسان سازمان ملل گزارش داده است که با گرم‌شدن هوا، حملات داعش و جبهه مقاومت ملی علیه طالبان افزبیش خواهد یافت در حالی که آنان «به دنبال تحکیم حاکمیت خود» بر افغانستان اند.

این گزارش، تهدید اصلی علیه طالبان را اقدامات گروه داعش و حملات «چریکی پرسنل امنیتی دولت سابق افغانستان» عنوان کرده، و در آن با اشاره به رابطه‌ی نزدیک طالبان با گروه افراطی القاعده گفته است که القاعده «با یا بدون حمایت طالبان» نمی توانند تا سال ۲۰۲۳ دست به حملات بین‌المللی بزنند.

کارشناسان سازمان ملل می‌گویند که طالبان دست‌کم ۴۱ نفر شامل در لیست سیاه سازمان ملل را در کابینه‌ی خود جای داده‌اند که از هیچ تخصصی در زمینه کاری‌شان برخوردار نیست.

این در حالی است که طبق گفته‌های کارشناسان سازمان ملل، طالبان نه در فکر حل مشکلات افغانستان بلکه در فکر اعمال قدرت، آنهم با رعب و وحشت است.

طالبان از شروع روی‌کار آمدن خود، طبق گزارش واشنگتن پست، به دلیل عقایدی که بر رفتار آنان حاکم است، به دو گروه «تندرو» و «اصلاح طلب» تقسیم شده‌اند.

رینا امیری، نماینده ویژه امریکا در امور زنان افغانستان نیز پیش از این گفته بود که طالبان، سر اینکه زنان درس بخوانند یا نه، به توافق نمی‌رسند چون دچار دو دستگی شده است.