صندوق بازسازی افغانستان و بانک جهانی سه پروژه را به ارزش ۷۹۳ میلیون دالر تصویب کردند که این پروژه‌ها در بخش صحت، زراعت و نیازمندی‌های اولیه زندگی در افغانستان به کار گرفته می‌شود.

بانک جهانی گفته است که هر سه پروژه خارج از کنترل حکومت سرپرست طالبان، از طریق آژانس‌های سازمان ملل متحد و سازمان‌های غیردولتی اجرا خواهند شد.

این پروژه‎‌ها برای کمک به زنان و دختران برای بهره‎‌مندی از فعالیت‎‌های پروژه‌ها طراحی شده‎‌اند.

در اعلامیه بانک جهانی که روز جمعه، سیزدهم جوزا منتشر شد، آمده است که پروژه امنیت غذایی اضطراری افغانستان به تولید محصولات غذایی برای کشاورزان کمک خواهد کرد و از بدتر شدن بیشتر امنیت غذایی جلوگیری می‌کند.

این پروژه بر تولید گندم متمرکز است و از حدود ۳۰۰ هزار خانوار در فصل کاشت نوامبر ۲۰۲۲ و ۳۰۰ هزار خانوار دیگر در فصل کاشت مارچ تا نوامبر ۲۰۲۳ حمایت می‌کند. هزینه‌ی این پروژه ۱۹۵ میلیون دالر گفته شده است.

پروژه‌ دیگر با هزینه‌ی ۲۶۵ میلیون دالر تحت عنوان «توان‌بخشی و معیشت جامعه افغانستان» به ارایه فرصت‌های معیشت کوتاه‌مدت و ارایه خدمات ضروری فوری در مناطق روستایی و شهری کمک خواهد کرد.

هدف این پروژه فراهم کردن فرصت‌های معیشتی و درآمد برای یک میلیون خانوار در ۶۴۵۰ جامعه‌ی روستایی در سراسر افغانستان و شهرهای بامیان، هرات، جلال‌آباد، کابل، قندهار، خوست، قندوز و بلخ است.

علاوه بر این، حدود ۹.۳ میلیون افغان دیگر در مناطق روستایی از خدمات اولیه مانند آب پاک و بازسازی جاده‌ها بهره‌مند خواهند شد.

هم‌چنان با بودجه مجموعی ۳۳۳ میلیون دالر، استفاده و کیفیت خدمات ضروری صحی را در افغانستان افزایش خواهد داد.

هدف این پروژه، ارایه خدمات اولیه بهداشت، تغذیه و مبارزه با کووید-۱۹ با مشارکت ارایه‎ دهنده‎‌گان خدمات ملی و بین‎‌المللی در بیش از دو هزار و ۳۰۰ مرکز بهداشتی در سراسر کشور است.

پس از مسلط شدن مجدد طالبان بر افغانستان در اگست ۲۰۲۱، کمک‌های بین‌المللی برای این کشور متوقف شد و اقتصاد این کشور که از قبلاً متکی به کمک‌های خارجی بود، در پرتگاه سقوط قرار گرفته است.

علاوه بر آن، پس از مسلط شدن طالبان در افغانستان،‌ آزادی رسانه‌ها به شدت محدود شده، اکثر زنان از رفتن به وظایف‌شان محروم شدند و دختران بالاتر از صنف ششم تا حال اجازهٔ برگشت به مکتب را ندارند.