خبرگزاری خامه پرس - فارسی | خبرهای داغ از افغانستان، منطقه و جهان http://www.khaama.com/persian اخبار و گزارشات داغ افغانستان Thu, 03 Sep 2015 14:50:53 +0000 en-US hourly 1 http://wordpress.org/?v=4.2.4 شکست تیم ملی فوتبال افغانستان در برابر تایلند http://www.khaama.com/persian/archives/30182 http://www.khaama.com/persian/archives/30182#comments Thu, 03 Sep 2015 14:49:25 +0000 http://www.khaama.com/persian/?p=30182 Read the full article...]]> تیم-ملی-فوتبال

تیم ملی فوتبال افغانستان در یک دیدار دوستانه در برابر تایلند شکست خورد.

این دیدار که پس از چاشت روز پنج‌شنبه(۱۲ سنبله) به هدف آماده‌گی برای رقابت‌های مقدماتی جام جهانی ۲۰۱۸ در کشور تایلند برگزار شد، تایلند افغانستان را با نتیجۀ ۲-۰ شکست داد.

باید یادآور شد هم‌زمان با بازی فوتبال باران به شدت در ورزش‌گاه جاری بود و بازی‌کنان به دلیل باران و مقدار زیاد آب در ورزش‌گاه به مشکلات زیادی سردچار بودند.

بازی‌کنان تیم ملی کشور با آن‌که بازی خوبی از خودشان به نمایش گذاشتند نتوانستند در این بازی به نتیجۀ خوبی دست یابند.

گول نخست این بازی را بازی‌کنان تایلند در دقیقۀ ۲۸ نیمۀ نخست و دقیقۀ ۶۰ نیمۀ دوم به ثمر رسانیدند.

قرار است افغانستان در تاریخ ۱۷ سنبله در رقابت‌هاب مقدماتی جام جهانی ۲۰۱۸ به مصاف جاپان برود.

سلاون اسکلیزیچ، سرمربی آلمانی تیم ملی فوتبال افغانستان پیش از این گفته بود که زمان کافی به برگزاری بازی دوستانه با جاپان به دلیل فهمیدن روش بازی بازی‌کنان این کشور نیست و به دلیلی که تایلند و جاپان دارای یک سبک بازی می‌باشند، این دیدار دوستانه با تایلند برگزار خواهد شد.

]]>
http://www.khaama.com/persian/archives/30182/feed 0
پیروزی پرگول تیم شاهین آسمایی در برابر طوفان هریرود http://www.khaama.com/persian/archives/30178 http://www.khaama.com/persian/archives/30178#comments Thu, 03 Sep 2015 13:53:15 +0000 http://www.khaama.com/persian/?p=30178 Read the full article...]]> IMGL01361

تیم شاهین آسمایی در ادامۀ بازی‌های لیگ برتر افغانستان روشن طوفان هریرود را با یک نتیجۀ پرگل شکست داد.

این دیدار که پس از چاشت روز پنج‌شنبه(۱۲ سنبله) برگزار گردید، طوفان هریرود با نتیجۀ ۳-۰ شکست سنگینی را در آن متحمل شد.

نخستین بار حشمت بارکزی دروازۀ طوفان را باز کرد و پس از آن سمیر سیفی و جمیل ناصری برای شاهین گول‌زنی کردند.

در این دیدار بازی را شاهین به‌تر آغاز کرد و تا پایان نسبت به طوفان بر بازی تسلط داشت.

در همین حال سال گذشته نیز در این رقابت‌ها شاهین آسمایی طوفان هریرود را با همین نتیجه شکست داده بود.

این در حالی‌ست که در بازی پیش از این شاهین آسمایی، این تیم در برابر سیمرغ البرز با نتیجۀ ۳-۱ شکست را پذیرفت.

فدراسیون فوتبال افغانستان می‌گوید که رقابت‌های لیگ برتر فوتبال افغانستان روشن در سال جاری از اهمیت خاصی برخوردار است.

کرام الدین کریم، رییس فدراسیون فوتبال می‌گوید که تیم قهرمان امسال در این رقابت‌ها به لیگ جنوب آسیا راه خواهد یافت.

]]>
http://www.khaama.com/persian/archives/30178/feed 0
۱۹ سالان کرکت افغانستان یک بار دیگر لیگ برتر آسیا را فتح کردند http://www.khaama.com/persian/archives/30174 http://www.khaama.com/persian/archives/30174#comments Thu, 03 Sep 2015 12:12:17 +0000 http://www.khaama.com/persian/?p=30174 Read the full article...]]> img20150903020956

تیم ملی کرکت ۱۹ سالان افغانستان با پنجمین پیروزی پی‌هم در رقابت‌های لیگ برتر آسیا از قهرمانی‌اش به خوبی دفاع کرد.

در دیداری که امروز میان تیم‌های ۱۹ سال افغانستان و مالیزیا برگزار شده بود، افغانستان توانست مالیزیای میزبان را به راحتی در خانه‌اش شکست داده از جام قهرمانی دفاع کند.

این مسابقه را بر اساس شیر و خط مالیزیا آغاز کرد و در ۴۹,۱ آور توانست ۱۰۵ دوش را برای افغانستان تعیین کند.

افغانستان توانست به خوبی در ۲۱ آور هدف تعیین‌شده از سوی مالیزیا را بر آورده کرده و برندۀ مقتدرانۀ پنجمین پیروزی شود.

در این بازی نویدالحق توانست با بیرون‌کردن بازی‌کنان مالیزیایی از میدان در شش ویکت نقش مهمی را در این بازی ایفا کند.

افغانستان تا به حال با پیروزی‌های پی‌درپی در صدر فهرست لیگ آسیا قرار داشت و توانست از قهرمانی‌اش به خوبی دفاع کند.

نسیم الله دانش، رییس کرکت بورد افغانستان و شفیق الله ستانکزی، مدیر عامل آن می‌گویند که فتح دوبارۀ این لیگ نشان می‌دهد که کرکت افغانستان آیندۀ روشنی دارد.

رقابت‌های لیگ برتر ۱۹سالان آسیا در تاریخ ۲۸ اگست در مالیزیا آغاز شد و در سوم سپتامبر پایان یافت.

]]>
http://www.khaama.com/persian/archives/30174/feed 0
بازداشت هراس افگنان در هلمند http://www.khaama.com/persian/archives/30170 http://www.khaama.com/persian/archives/30170#comments Thu, 03 Sep 2015 11:26:19 +0000 http://www.khaama.com/persian/?p=30170 Read the full article...]]> kdkdkd

چهارتن از هراس‌افگنان ماین‌گذار در هلمند زمانی که می‌خواستند ماین‌ها را در کنار جاده جاسازی کنند، بازداشت شدند.

ریاست عمومی امنیت ملی افغانستان روز پنج‌شنبه(۱۲ سنبله) با نشر خبرنامه‌یی می‌گوید تمام این افراد باشنده‌گان ولایت هلمند هستند و در ساحۀ ده آدم ولسوالی گرشک بازداشت شده‌اند.

عزت الله، جانان و شاهی برادران و محمد گل سرگرم فعالیت‌های تخریبی و هراس‌افگنانه، عملیات‌ها بالای گزمه‌های نیروهای امنیتی و ماین‌گذاری در کنار جاده بودند.

با این افراد یک میل کلاشینکوف، پنج حلقه ماین ضد وسایط، ۱۰۰ عدد ریموت کنترول ماین، ۴۰۰ تخت ریموت کنترول، ۲۰۰ کپسول ماین، ۲۰۰ متر فلیتۀ ثانیه‌سوز و دیگر تجهیزات نظامی و انفجاری به دست آمده‌است.

در خبرنامه گفته نشده‌است که این افراد مربوط به کدام گروه هستند اما در ولایت هلمند طالبان فعالیت دارند.

افراد بازداشت‌شده در بررسی‌های نخستین به کارهایی که تا کنون انجام دادند، اعتراف کرده‌اند.

]]>
http://www.khaama.com/persian/archives/30170/feed 1
ده ها دانش آموز دختر برای چندمین بار در هرات مسموم شدند http://www.khaama.com/persian/archives/30165 http://www.khaama.com/persian/archives/30165#comments Thu, 03 Sep 2015 06:37:31 +0000 http://www.khaama.com/persian/?p=30165 Read the full article...]]> n00034577-b

گزارش‌ها از ولایت هرات می‌رسانند که طی سه روز برای سومین بار ده‌ها تن از دختران دانش‌آموز در این ولایت دچار مسمومیت شده‌اند.

این روی‌داد امروز در مکتب حاجی بابای شهر هرات رخ داده و نزدیک به ۱۰۰ تن از دختران دانش‌آموز مسموم شده‌اند.

مسؤولان در بیمارستان حوزه‌یی هرات می‌گویند این روی‌داد ناشی از پخش یک گاز ناشناخته بوده و تا به حال ۸۰ دانش‌آموز به بیمارستان انتقال یافته‌اند..

تا به حال مشخص نیست دلیل اصلی این روی‌داد در چیست و به گفتۀ مقام‌های هرات بررسی‌ها در مورد آن جریان دارد.

این در حالی‌ست که روز گذشته ۵۰ تن و سه روز پیش نیز  ۱۲۶ تن از دختران و آموزگاران در مکتب‌های شهر هرات مسموم شدند.

مسمومیت پی‌هم دختران در بخش‌های مختلف کشور نگرانی‌هایی را به بار آورده و هرچند تا کنون دلایلی به این امر برچسب شده اما سبب اصلی آن مشخص نیست.

تا به حال دختران در ولایت‌های کابل، هرات، بامیان، میدان وردک، جوزجان، بدخشان و دیگر بخش‌ها دچار این مسمومیت مرموز شده‌اند.

مورد قابل ملاحظه و پرسش‌برانگیز در این مسئله این است که تا به حال هرچه دانش‌آموزانی که درگیر این مسمومیت شده‌اند، دختران هستند.

 

]]>
http://www.khaama.com/persian/archives/30165/feed 0
نشست ریکا در کابل گشایش یافت http://www.khaama.com/persian/archives/30156 http://www.khaama.com/persian/archives/30156#comments Thu, 03 Sep 2015 05:34:37 +0000 http://www.khaama.com/persian/?p=30156 Read the full article...]]> 144118687165

ششمین نشست هم‌کاری‌های منطقه‌یی برای افغانستان یا ریکا امروز پنج‌شنبه(۱۲ سنبله) در کابل گشایش یافت.

روز گذشته وزارت خارجه گفت که در این نشست نماینده‌گان از ۳۰ کشور و ۴۰ سازمان بین‌المللی و منطقه‌یی اشتراک دارند و قرار است در مورد پروژه‌های ترانزیتی، اقتصادی و توسعه‌یی افغانستان و منطقه گفت‌گو شود.

حکمت خلیل کرزی، معین سیاسی وزارت امور خارجۀ کشور در این نشست گفت که این نشست می‌تواند افغانستان را در راستای انکشاف و به‌ترسازی آینده و اتصال با کشورهای منطقه کمک کند.

آقای کرزی گفت که افغانستان امیدوار است این نشست نتایج عملی صددرصد را در پی داشته باشد و این مورد باید به گونۀ جدی مد نظر گرفته شود.

به گفتۀ او رفاه کشورهای منطقه زمانی تامین می‌شود که با هم کار کرده و مفکوره‌های خود را با هم شریک و منفعت‌های مشترک اقتصادی داشته باشند.

نشست ریکای ششم قرار است برای سه روز تا روز جمعه در کابل ادامه داشته باشد و روز گذشته سخن‌گوی وزارت خارجه گفت که نشست اصلی روز جمعه خواهد بود.

باید یادآور شد که نیروهای امنیتی به خاطر تامین امنیت پایتخت تدابیر شدیدی را روی دست گرفته‌اند.

]]>
http://www.khaama.com/persian/archives/30156/feed 0
مخالفت شورای علمای افغانستان به دعوت از رییس شورای علمای پاکستان در نشست سران دینی http://www.khaama.com/persian/archives/30152 http://www.khaama.com/persian/archives/30152#comments Thu, 03 Sep 2015 04:20:41 +0000 http://www.khaama.com/persian/?p=30152 Read the full article...]]> Tahir-Ashrafi

شورای علمای افغانستان با حضور مولانا ظاهر اشرفی، رییس شورای علمای پاکستان در نشست سران مذهبی که قرار است در کابل برگزار شود، مخالفت کرد.

در نامه‌یی که از سوی شورای علمای افغانستان به وزارت خارجه فرستاده شده گفته شده که این تصمیم را علما روز گذشته گرفته‌اند.

شورای علمای افغانستان گفته‌است که مولانا اشرفی نباید در نشست سران دینی در کابل دعوت شود و دلیل اصلی این امر ضعف شخصیت او دانسته شده‌است.

در نامۀ ارسال‌شده به وزارت امور خارجه به صدور فتوای جهاد در افغانستان توسط مولانا ظاهر اشرفی اشاره شده‌است.

مولانا اشرفی در یکی از بحث‌برانگیزترین بیانیه‌هایش در سال ۲۰۱۳ گفت که حملۀ انتحاری در افغانستان، فلسطین و کشمیر مجاز است.

سخنان او اعتراض‌های گسترده‌یی را در افغانستان برانگیخت و حامد کرزی، رییس جمهور پیشین در آن زمان گفت کسانی که تروریزم را برای کشتن مردم عادی افغانستان تشویق و حمایت می‌کنند باید در فهرست سیاه اضافه شوند.

مولوی اشرفی نخستین عالم پاکستانی نیست که جهاد را در افغانستان اعلام کرده و سال گذشته مولانا فضل الرحمان، رهبر جمعیت علمای اسلامی پاکستان نیز این فتوا را صادر کرده بود.

از سویی، اخیرا روابط کابل و اسلام آباد پس از حمله‌های مرگ‌بار اخیر در کابل به تیره‌گی گراییده و رد حضور رهبر شورای علمای پاکستان از سوی افغانستان در چنین مرحله‌یی از حساسیت خاصی برخوردار است.

]]>
http://www.khaama.com/persian/archives/30152/feed 1
نشست ریکا با حضور هیئت ۳۰ کشور و ۴۰ سازمان بین المللی در کابل برگزار می شود http://www.khaama.com/persian/archives/30147 http://www.khaama.com/persian/archives/30147#comments Wed, 02 Sep 2015 12:13:45 +0000 http://www.khaama.com/persian/?p=30147 Read the full article...]]> 144118687165

وزارت امور خارجۀ کشور می‌گوید ششمین کنفرانس اقتصادی منطقه‌یی برای افغانستان(ریکا) فردا در کابل آغاز می‌شود و برای سه روز ادامه خواهد داشت.

شکیب مستغنی، سخن‌گوی وزارت خارجه روز چهارشنبه(۱۱ سنبله) در یک نشست خبری گفت که در این نشست دیدگاه‌های هیئت‌های کشورها در دوروز نخست مطرح می‌شود و روز سوم در مورد این دیدگاه‌ها گفت‌گو خواهد شد.

سخن‌گوی وزارت امور خارجه گفت که فردا نشست برگزار می‌گردد و پنج‌شنبه نیز خواهد بود اما کنفرانس اصلی روز جمعه با حضور هیئت‌های بلندپایه از ۳۰ کشور و ۴۰ سازمان منطقه‌یی و بین‌المللی برگزار خواهد شد که هیئت‌های کشورها به سطح وزیران در این نشست اشتراک خواهند کرد.

بر اساس گفته‌های وزارت خارجه هرچند فهرست اشتراک‌کننده‌گان در نشست نهایی نیست اما بر بنیاد معلومات ابتدایی وزیر امور داخلۀ ایران که در راس کمیسیون دوجانبه با افغانستان است، مشاور امنیت ملی و روابط خارجی نخست‌وزیر پاکستان و معاون وزیر خارجۀ هند که در نشست پنجم نیز اشتراک کرده بود از کشورهای هم‌سایه در این نشست حضور خواهند داشت.

مستغنی نشست ششم ریکا را متفاوت‌تر از نشست‌های پیشین آن خوانده گفت، تفاوت آن در این است که حکومت افغانستان انتظار نتایج چشم‌گیر و بیش‌تر از گذشته را در این نشست دارد و با استفاده از تجارب گذشته تلاش می‌شود پروژه‌ها بیش‌تر جنبۀ تطبیقی داشته باشند.

اقای مستغنی خاطرنشان ساخت که این‌بار تاکید بیش‌تر بالای مراحل تطبیقی پروژه‌ها است و با ایجاد میکانیزم‌های تعقیب و پی‌گیری پروژه‌ها از نکات منفی گذشته جلوگیری خواهد شد.

او گفت بالای این وضوع نیز تاکید خواهد شد که چگونه یک اجماع اقتصادی منطقه‌یی که قابلیت تطبیق پروژه‌ها را داشته باشد و از تطبیق درست آن اطمینان حاصل گردد.

هم‌چنان شکیب مستغنی افزود که ریکا نشست تمویل‌کننده‌گان و دونرها و بحث تمویل پروژه‌هایی که در افغانستان تطبیق می‌شود نیست و تنها زمینۀ فرصت‌های منطقه‌یی که به اقتصاد و هم‌گرایی بیش‌تر منطقه‌یی کمک می‌کند را مساعد خواهد ساخت.

به گفتۀ او پروژه‌هایی که قرار است در موردشان در این نشست گفت‌گو صورت بگیرد پروژه‌هایی چون خط آهنی که از کاشغر چین آغاز و به قرغیزستان، تاجیکستان و افغانستان عبور کرده به ایران می‌رسد، خط آهن سه‌جانبۀ تاجیکستان افغانستان و ترکمنستان، پروژۀ بندر چابهار، احیای راه تاریخی لاجورد که افغانستان را از مسیر ترکمنستان به بحیرۀ کسپین، آذربایجان، گرجستان و از آن‌جا به بحیرۀ سیاه و اروپا وصل می‌سازد، خواهند بود.

سخن‌گوی وزارت امور خارجه این را نیز گفت که از این پروژه‌ها تنها افغانستان بهره نخواهند برد بل تمام کشورهای منطقه که در ان دخیل اند با ایجاد منافع مشترک از آن مستفید خواهند شد.

کنفرانس هم‌کاری‌های اقتصادی منطقه‌یی برای افغانستان یا ریکا برای نخستین بار در سال ۲۰۰۵ در کابل و پس از آن به تدریج در دهلی، اسلام‌آباد استانبول و تاجیکستان برگزار گردید. اکنون ششمین دور این کنفرانس نیز فردا در کابل آغاز می‌یابد.

]]>
http://www.khaama.com/persian/archives/30147/feed 0
نبود دانشگاه و محرومیت دختران از تحصیل در ولایت زابل http://www.khaama.com/persian/archives/30139 http://www.khaama.com/persian/archives/30139#comments Wed, 02 Sep 2015 09:31:22 +0000 http://www.khaama.com/persian/?p=30139 Read the full article...]]> untitled

مسؤولان معارف و دانش‌جویان در ولایت زابل می‌گویند نبود دانش‌گاه سبب شده دختران در این ولایت تحصلایت‌شان را نیمه‌تمام بگذارند.

 دختران در زابل زمانی‌که آموزش‌های دورۀ مکتب را سپری می‌کنند به دلیل نبود دانش‌گاه در ولایت‌شان و نداشتن اجازه از سوی خانه‌واده برای ادامۀ تحصیل در دیگر بخش‌ها از تحصیلات محروم می‌مانند.

دانش‌آموزان دختر در این ولایت می‌گویند که نبود دانش‌گاه دولتی سبب شده تا دختران از تحصیل محروم بمانند.

بی‌بی عایشه، یک‌تن از دانش‌آموزان می‌گوید که آنان اجازه ندارن به کابل، جلال آباد و دیگر ولایت‌ها برای ادامۀ تحصیل بروند و دولت باید در ولایت زابل دانش‌گاه بسازد.

در همین حال خدیجه توخی که دانش‌آموز صنف دوازدهم است می‌گوید دیگران که می‌خواهند چیزی را بیاموزند در زنده‌گی‌شان هدف دارند اما آنان بدون هیچ هدفی دوازده سال درس خوانده‌ و زحمت کشیده‌اند ولی وقتی از مکتب فارغ می‌شوند نمی‌توانند به تحصیل ادامه دهند.

محموده محمدی، مدیر مکتب بی‌بی خاله می‌گوید دختران در زابل به دلیل این در خانه نشسته‌اند که زمینۀ تحصیلات عالی برای‌شان مساعد نیست و خانه‌واده‌شان آنان را اجازه نمی‌دهد تا به تنهایی به خاطر ادامۀ تحصیل به دیگر ولایت‌ها بروند.

خانم توخی می‌افزاید که حکومت باید برای این مشکل دختران زابل راه حلی پیدا کند.

در همین حال شورای ولایتی زابل نیز می‌گوید که دولت در این مورد با ولایت زابل جفا کرده و تمام مردم آن از نعمت تحصیل بی‌بهره‌اند.

به گفتۀ او مردم در این ولایت اقتصادشان ضعیف است و نمی‌توانند با هزینۀ شخصی به تحصیلات ادامه دهند.

زابل نه تنها در بخش تحصیلات عالی، بل در بخش معارف نیز به مشکلات زیادی سردچار است و تا کنون شمار زیادی به دلیل ناامنی در این ولایت از نعمت سواد برخوردار نیستند.

هم‌چنان گفته‌هایی وجود دارد که معاش آموزگاران را در این ولایت طالبان می‌گیرند.

پیش از این برخی از مسؤولان و اعضای شورای ولایتی زابل گفته بودند که ریاست معارف این ولایت به طالبان باج می‌دهد تا از هزینۀ معاش آموزگاران سلاح بخرند و حتا گزارش‌هایی نیز به نشر رسید که در برخی موضوعات از طالبان مشوره گرفته می‌شود.

]]>
http://www.khaama.com/persian/archives/30139/feed 1
طالبان سه غیر نظامی را در هلمند تیرباران کردند http://www.khaama.com/persian/archives/30135 http://www.khaama.com/persian/archives/30135#comments Wed, 02 Sep 2015 07:50:39 +0000 http://www.khaama.com/persian/?p=30135 Read the full article...]]> Taliban-attack

مقام‌های محلی در ولایت هلمند می‌گویند طالبان صبح امروز سه تن را به اتهام جاسوسی به دولت در این ولایت تیرباران کرده‌اند.

شاه محمود، سخن‌گوی پولیس هلمند می‌گوید طالبان سه روستانشین را در منطقۀ میرمنداب ولسوالی گرشک تیرباران کرده‌اند.

سخن‌گوی پولیس هلمند می‌گوید این افراد در آغاز توسط طالبان تیرباران شده و پس از آن جسدهای‌شان از گلو آویخته شده‌است.

شب گذشته دو موتر طالبان در ولسوالی گرشک ولایت هلمند از سوی نیروهای امنیتی مورد حمله قرار گرفته و از میان رفته‌اند.

اکنون طالبان این افراد را متهم نموده‌اند که به حکومت در دادن معلومات در مورد این موترها جاسوسی کرده‌اند.

این در حالی‌ست که چندی پیش دفتر نماینده‌گی سازمان ملل متحد با اعلام گزارش شش‌ماهۀ کاری‌اش از افزایش تلفات غیر نظامیان در سال جاری نسبت به سال گذشته اظهار نگرانی کرد.

یوناما از تمام طرف‌های درگیر جنگ خواست تا از تلفات غیر نظامیان خودداری کنند.

ولایت هلمند در جنوب کشور از جمله ولایت‌های ناامن است که با آن که عملیات‌های گسترده‌یی در سال جاری از سوی نیروهای امنیتی در آن راه‌اندازی شد، هنوز طالبان در آن فعالیت دارند.

]]>
http://www.khaama.com/persian/archives/30135/feed 1