دوشنبه ژوئن 18, 2018

حسن روحانی گزارش۱۰۰ روزکاری اش را ارایه کرد

نوشته شده توسط جاوید روستاپور - چ قوس ۰۶ ۱۳۹۲, ۱۲:۵۸ ب.ظ

169786_983در این گزارش حسن روحانی رئیس جمهوری ایران دست آوردها در بیشتر بخش ها را قناعت بخش خوانده و گفته است که امیدی به بهتر شدن اوضاع دارد و کارها در بیشتر بخش ها مطابق برنامه ها پیش می روند.

در این گزارش امده است که  موجودی خزانه را هنگام شروع کار ۱۲۸۰ میلیارد تومان اعلام کرده بود که به گفته او مستلزم استقراض بود.

رئیس جمهوری ایران گفته است که بودجه‌ای که دولت پیشین تهیه کرده بود، غیرواقعی بود و دولت مجبور شد آن را به مجلس بفرستد تا آن را اصلاح کند.

 وی تاکید کرد که دولت اقتصاد را درحالی تحویل گرفت که اقتصاد دچار رکود تورمی بوده است.

 در بخشی از گزراش آمده است، دولت ایران پیش از این برای نمونه در دوره جنگ دچار رکود بوده، اما همزمان، تورم بالا نبوده است. به گفته آقای روحانی در این گزارش رکود و این تورم در تاریخ ۵۰ سال گذشته بی‌سابقه است.

 رئیس دولت ‌افزوزده است که در این مدت دولت موفق شده است از تورم نقطه به نقطه ۴۳ درصدی به تورم ۳۶ درصدی برسد.

حسن روحانی همچنان گفته که دولت نهم و دهم پول‌دارترین دولت ایران بوده ودر در طول هشت سال ۶۰۰ میلیار دالر تنها درآمد نفتی داشته است و در مجموع ۷۵۰ میلیارد دالر درآمد داشت، اما دولت ایران بدهکارترین دولت تاریخ بوده است.

 رئیس دولت گفته است که آقای احمدی نژاد در سفرهای استانی ۲۱۱ هزار میلیارد تومان تعهد ایجاد کرده که ۷۰ درصد آن عملی نشده است.

او تاکیرد کرده است که  ۱۶ سال نیاز است که به این تعهدات عمل شود.

به گفته روحانی، در دولت احمدی‌نژاد نقدینگی در جامعه هفت برابر شد و برای مسکن مهر ۴۳ هزار میلیارد تومان از بانک مرکزی استقراض شده است.

” تورم مالیات فقراست چراکه پول مردم بی‌ارزش‌تر می‌شود. وی گفت تلاش دولت کنترل نقدینگی و مهار تورم است.

 وی می‌گوید برای یارانه‌ نقدی دولت باید هر ماه ۳۵۰۰ میلیارد تومان پرداخت کند ولی از منابع حامل‌های انرژی تقریبا نیمی از آن تامین می‌شود و دولت ماهانه کسری دارد.

 دولت تا پایان سال همین رویه را  برای پرداخت یارانه ادامه می‌دهد اما پس از آن تغییراتی صورت خواهد گرفت که یکی از آنها ارائه بسته کالایی به اقشار کم‌درآمد است.”

 روحانی در این گزارش تصریح کرده است که قصد دارد توزیع شیر رایگان را در مدارس آغاز کند که به عبارتی پرداخت یارانه در قالب بسته کالایی است.

 به گفته حسن روحانی، ۳۵ تصمیم دولت در مسائل اقتصادی تصویب، ابلاغ و عملیاتی شد.

 کشاورزی و  بخش دارو دو محور دیگر در گزارش آقای روحانی بوده تاکید کرده است که کمبود دارو در کشور تقریباً مرتفع شده است و وضع از این بهتر خواهد شد.

رشد اقتصادی ایران منفی ۵.۸ دهم در سال ۹۱ بوده که در سال ۹۳ باید به مثبت ۳ برسد.

در گزارش آقای روحانی نقش ایرانیان خارج کشور عمده‌ای خوانده و از کمک‌های آن ها استقبال کرده است.

وی گفته است که بی تدبیری بیشتر از تحریم بر اقتصاد تاثیر گذاشته است و در حالی که قطعنامه‌ها را احمدی‌نژاد کاغذ پاره می‌دانست وابستگی به خارجی‌ها یا همان واردات را بیشتر کرد.

 رئیس جمهوری ایران با انتقاد از آقای احمدی نژاد گفته است که وی به جای ایرانی‌ها برای چینی‌ها و کوریایی ها اشتغال ایجاد می‌کرد.

 آقای روحانی در مورد سیاست خارجی اش گفته است از همان آغاز مراسم تحلیف، دولت اش توانست گام‌های مهمی بردارد.

 او همچنان انتقاد کرده است که  بعضی‌ها در داخل از شعله اختلاف لذت می‌برند و از آنان خواسته است که برای پیشرفت کشور از کارهای شان دست بردارند.

وی پشتوانه خود و دولت را مردم دانسته و گفته است اولین قفل تا اینجای کار باز شد و سازمان تحریم‌ها سست شده است و پایه تحریم‌ها لرزیده است.

رئیس جمهور ایران  خاطر نشان کرده است که  سفیر ایتالیا در نیویورک، برای دیدار با رئیس جمهور ایران رقابتی شکل گرفته بود که به پشتوانه مردم بود.

روحانی گفته است که ایران حق هسته‌ای خود را با شفافیت اجرایی خواهد کرد و غنی سازی هم بخشی از آن است و این ها که از ان پی تی تفاسیری می‌کنند، حقوقدان هم نیستند بلکه این حرف‌ها از سرهنگ برمی‌آید، اما هدف وی شکستن تحریم‌هاست.

 روحانی گفت که پیش‌نویس حقوق شهروندی در وب‌سایت ریاست جمهوری گذاشته شده است که این قدمی برای انسجام ملی است.

  رئیس دولت می‌گوید فضای امنیتی در فضای فرهنگی کمتر شده و وعده داده است این وضع مناسب‌تر شود.

 روحانی گفته است که دولت همه اختیارات را ندارد اما وی به عنوان رئیس جمهور بنا دارد به وعده‌هایش عمل کند.

به گفته رئیس جمهوری ایران در این دوره آرامشی هم میان قوا ایجاد شده و این درحالی است که پیشتر تا مرز شکایت از هم پیش رفته بودند.

 وی ابراز خوشبینی کرده است که  پس از این تحولات اقتصادی در کشور رخ خواهد داد و نشانه‌های آن را رشد بورس ایران دانست.

آقای روحانی همچنان در این گزارش گفته است که دولت باید از تصدیگری در حوزه فرهنگ دست بردارد و فضای امنیتی نیز باید کنار برود، زیرا بسیاری از نویسندگان ممنوع‌القلم بودند که در این دولت توانستند دوباره قلم بزنند. بهترین مرجع در حوزه فرهنگ افکار عمومی است. وی در عین حال بر [ضرورت] وجود قانونی شفاف تاکید کرده و گفته است که  دولت من به دنبال آشتی با همه است.

روحانی گفته، است فضای امنیتی کمتر شده است اما زمان می‌برد. گروه‌ها و جناح‌های سیاسی باید به هم نزدیک شوند؛ هدف این است که کینه‌ها کنار گذاشته شود.

خبرگزاری خامه پرس - فارسی را دنبال کنید با تویتر, فسبک. و آر اس اس

نظر دهید

Advertisement