دوشنبه دسامبر 17, 2018

واکنش های تند مجددی و سیاف به انتقال پایتخت اسراییل به بیت المقدس

نوشته شده توسط خامه پرس - پ قوس ۱۶ ۱۳۹۶, ۳:۲۵ ب.ظ

صبغت‌الله مجددی، رییس شورای احزاب سیاسی و جهادی و رییس جمهور پیشین و عبدالرب رسول سیاف، از چهره‌های سیاسی و جهادی پر نفوذ افغانستان در بارۀ اقدام اخیر امریکا به‌خاطر اعلام بیت‌المقدس به عنوان پایتخت اسراییل واکنش تند نشان داده و این اقدام آن کشور را جبران ناپذیر گفته‌اند.

صبغت‌الله مجددی، رییس شورای احزاب سیاسی و جهادی در درنشستی در کابل ضمن نکوهش این تصمیم امریکا، گفت که هیچ‌گاه قبول کرده نمی‌توانیم که بیت‌المقدس مرکز یهود باشد، زیرا این منطقه از زمان‌های سابق مرکز مسلمانان بوده‌است.

رییس جمهور پیشین کشور این اقدام امریکا را تجاوز آشکار آن کشور دانست و افزود که در برابر این عمل واشنگتن ایستاده خواهد شد و مردم افغانستان نیز با اکثریت اتفاق آرا با او می‌باشند.

در عین حال او گفت که مردم فلسطین در برابر این کار امریکا تنها نخواهند بود و علاوه کرد که تا اخرین قطره خون خود برای دفاع از فلسطینی‌ها دفاع و از آنان حمایت خواهد کرد.

در این میان رییس حزب دعوت اسلامی افغانستان نیز امروز در نشست بزرگان این تنظیم در ولسوالی پغمان ولایت کابل گفت اقدام امریکا در مورد به رسمیت شناختن قدس به عنوان پایتخت اسراییل، یک اشتباه بزرگ و جبران ناپذیر است و از عواقب ناگوار آن هشدار داد.

عبدالرب رسول سیاف انتخاب شدن بیت‌المقدس را به عنوان پایتخت اسراییل به زدن سیلی به روی تمام مسلمانان تشبیه کرد و گفت که امریکا باید برای خوش ساختن دولت اسراییل دست به این اقدام نمی‌زد.

این رهبر جهادی اظهار کرد که امریکا نه تنها مسلمانان تمام جهان بل‌که مردم خود را نیز خفه کرده و خاطر نشان ساخت که باید آن کشور دربارۀ این تصمیم خود غور کند، در غیر آن با نتایج خیلی ناگوار روبرو خواهد شد.

این در حالی روز گذشته، رییس جمهور امریکا روز گذشته اعلام کرد که کشورش پس از این بیت‌المقدس را به عنوان پایتخت رسمی دولت اسراییل می‌شناسد.

به اساس گزارش‌ها، امریکا به زودی سفارت خود را در بیت‌المقدس انتقال خواهد داد، اما پس از اعلام تصمیم ، واشنگتن با واکنش‌های جهانی روبرو شده است.

خبرگزاری خامه پرس - فارسی را دنبال کنید با تویتر, فسبک. و آر اس اس

نظر دهید

Advertisement