طالبان پس از به رسمیت شناختن بیت‌المقدس توسط دونالد ترامپ به عنوان پایتخت کشور اسراییل واکنش نشان دادند.

امارت اسلامی طالبان با نشر خبرنامه‌یی می‌گوید امریکا چهرۀ اشغال‌گرانۀ خود را هنوز هم آشکار ساخت، پالیسی دشمنی با دین اسلام و حمایت از غصب و استعمار را اعلام کرد.

در اعلامیۀ ذبیح‌الله مجاهد گفته شده که امارت اسلامی به رسمیت شناختن قبلۀ نخست مسلمانان را به حیث مرکز اسراییل از سوی رییس جمهور امریکا شدیدا نکوهش می‌کند و این عمل را علیه تمام امت اسلامی گامی پر از تعصب و دور از عقل می‌داند.

در اعلامیه گفته شده که این اقدام ترامپ دامن‌زدن به آتش جنگ در تمام جهان و به ویژه در خاور میان خواهد بود.

این گروه می‌گوید ترامپ با این کار خود واضح ساخت که امریکا در تمام آن مشکلات مسلمانان مستقیما دخیل است که از دهه‌ها امت اسلامی را به رنج آورده، کشورها را اشغال کرده، مردم را قتل کرده و سعی از بین بردن ارزش‌های اسلامی را دارند.

طالبان از کشورهای اسلامی می‌خواهد تا حمایت‌شان را از بیت‌المقدس اعلام نموده مبارزۀ مردم فلسطین علیه اسراییل را عملا کمک کنند.

در اعلامیۀ امارت اسلامی هم‌چنان گفته شده که اگر جهان اسلام در بین خود دست برداری ندهد و به یک اتفاق به خاطر حل معضلاتش اقدام نکند، دور نخواهد بود که از طرف قویت‌های استکبار ارزش‌های اسلامی بیش‌تر پامال شده موجودیت مسلمانان در مخاطره قرار خواهد گرفت.

این در حالی‌ست که روز گذشته دونالد ترامپ، رییس جمهور امریکا در کاخ سفید رسما بیت‌المقدس را به حیث پایتخت کشور فلسطین به رسمیت شناخت.

ترامپ در جریان یک سخن‌رانی گفت که سفارت امریکا در اسراییل نیز از تل آویو به یبت‌المقدس انتقال خواهد یافت.

از سویی، پیش از این محمود عباس، رییس جمهور فلسطین هشدار داده بود که پذیرفته‌شدن فلسطین به عنوان پایتخت اسراییل برای منطقۀ خاور میانه خطرناک است.