چهارشنبه دسامبر 19, 2018

افغانستان رسما عضویت کنوانسیون ۱۹۵۴ لاهه را به دست آورد

نوشته شده توسط رازالدین برلاس - پ قوس ۱۶ ۱۳۹۶, ۱۱:۱۶ ق.ظ

دفتر مشاوریت ارشد ریاست جمهوری در امور سازمان ملل متحد اعلام کرده است که افغانستان رسما عضویت کنوانسیون ۱۹۵۴ لاهه را به دست آورده‌است.

فرخنده زهرا نادری، مشاور ارشد رییس جمهور در امور سازمان ملل می‌گوید که افغانستان پس از این با کسب عضویت کنوانسیون ۱۹۵۴ لاهه، می‌تواند که با هم‌کاری‌های بین‌المللی، برای حفظ آثار باستانی و فرهنگی‌اش مخصوصا در زمان جنگ مستفید شود.

بانوی نادری می‌افزاید که افغانستان قبل از این عضویت این کنواسیون را نداشت و دفتر یونسکو هم‌چنان به همین دلیل، از ارایۀ هم‌کاری‌ها، در قسمت تثبیت و نگهداری آثار متاثر از جنگ مبادرت ورزیده‌است.

مشاور رییس جمهور می‌گوید که شماری از آثارهای تاریخی و بازمانده از جنگ در قصر باستانی حرم‌سرای وجود دارند که تا هنوز از سوی ادارۀ های تخصصی تثبیت نشده و می‌افزاید که افغانستان با به دست آوردن عضویت کنوانسیون، برای تثبیت آن‌ها، اقدام‌های جدی را روی دست خواهد گرفت.

دفتر مشاوریت ریاست جمهوری در امور سازمان ملل علاوه می‌کند که پس از تلاش‌های پیهم این دفتر، وزارت امور خارجه و سفارت افغانستان در فرانسه، کشور توانسته که عضویت کنوانسیون ۱۹۵۴ لاهه را به دست آورد.

گفتنی‌ست که بر اساس مواد درج شده در کنوانسیون ۱۹۵۴ لاهه، کشورهای امضای کننده متعهد می‌باشند که در زمان جنگ و اشغال یک کشور، از تمام اموال و دارایی‌های فرهنگی آن کشور جلوگیری نمایند.

در عین حال این کنوانسیون، کشورهای‌ اشغل‌گر را نیز موظف می‌سازند تا در پایان دورۀ اشغال نظامی، اشیا و آثار فرهنگی را که از شکور تحت سلطۀ خارج نموده، و در خاک آن قرار دارد، به کشور مالک آن برگردانند.

باید خاطر شان ساخت که کشورهای درخواست  عضویت در کنوانسیون ۱۹۵۴ لاهه می‌دهند و پس از تایید شدن عضویت‌شان، مکلف اند که سه ماه بعد، از تاریخ پیوستن، مواد آن را در عمل پیاده نمایند.

خبرگزاری خامه پرس - فارسی را دنبال کنید با تویتر, فسبک. و آر اس اس

نظر دهید

Advertisement