جمعه دسامبر 14, 2018

خپلواک: اگر طالبان بخواهند در هرجا و با هر میکانیزمی با آنان مذاکره می کنیم

نوشته شده توسط رویین رهنوش - چ قوس ۱۵ ۱۳۹۶, ۱:۵۷ ب.ظ

شورای عالی صلح یک‌بار دیگر از گروه طالبان می‌خواهد تا به روند صلح پیوسته و حکومت حاضر خواهد بود در هرگونه پروسه‌یی با آنان وارد مذاکره شود.

محمد اکرم خپلواک، رییس دبیرخانۀ شورای عالی صلح پیش از چاشت روز چهارشنبه(۱۵ قوس) در یک نشست خبری مشترک با محمد کریم خلیلی رییس و دیگر اعضای شورای عالی صلح به خبرنگاران گفت هر میکانیزمی که برای طالبان قابل قبول است، ما آمادۀ مذاکرات صلح هستیم تا مذاکرات را با آنان شروع کنیم.

آقای خپلواک گفت از راه جرگۀ قومی، نهادهای خیرخواه، وساطت شخصیت‌های جهادی، وساطت علمای اسلامی یا هر راهی که طالبان پیش‌کش می‌کنند، حکومت و شورای عالی صلح مذاکرات را حاضر اند با طالبان شروع کنند.

او گفت از رهبران طالبان که در قطر، پاکستان یا هر جای دیگر هستند خواهش می‌کنیم مانند حزب اسلامی به صلح بپیوندند و اگر بخواهند آماده هستیم در کابل برای‌شان دفتر بدهیم و باید در این شرایط حساس به مردم افغانستان رحم کنند.

در حال حاضر کلیدی‌ترین پیش‌شرط گروه طالبان خروج نیروهای خارجی از افغانستان است و آنان این را یگانه دلیل ادامۀ جنگ می‌دانند.

اما اکرم خپلواک گفت دوسال پیش نود درصد خارجی‌ها از افغانستان بیرون شدند اما جنگ در مناطقی که قوای خارجی نبود اضافه شد و معلوم می‌شود اصل حرف این نیست.

خپلواک افزود که روابط موجود است و از راه‌های مختلف کار می‌شود اما دفتر طالبان تا به حال به گونۀ آشکارا هیچ اعلامیه‌یی نداده‌است که به خواست‌های‌شان رسیده‌گی شود.

به گفتۀ این مقام شورای عالی صلح، طالبان جای این که از دیگر کشورها کار بگیرند، بیایند با استفاده از میکانیزم بین‌الافعانی مانند حزب اسلامی حاضر به مذاکره شوند.

رییس دبیرخانۀ شورای عالی صلح در مورد دفتر طالبان در قطر نیز گفت که در قطر از طالبان هیچ دفتر نیست، بل طالبان در قطر موجود هستند و اگر رسمی اعلام کنند که به مذاکره حاضر هستند، در قطر یا هرجای دیگر شورای عالی صلح و حکومت افغانستان با آنان مذاکره می‌کنند.

این اظهارات در حالی مطرح می‌شود که در سه سال اخیر حکومت وحدت ملی بارها برای به مذاکره کشانیدن طالبان تلاش کرده، اما این گروه هیچ چراغ سبزی نشان نداده و همواره درخواست‌ها را رد کرده‌اند.

خبرگزاری خامه پرس - فارسی را دنبال کنید با تویتر, فسبک. و آر اس اس

نظر دهید

Advertisement