دوشنبه دسامبر 17, 2018

شورای عالی صلح تنها روی مذاکرات با طالبان تمرکز دارد نه داعش

نوشته شده توسط رویین رهنوش - چ قوس ۱۵ ۱۳۹۶, ۱:۳۴ ب.ظ

شورای عالی صلح افغانستان می‌گوید دنبال‌کردن گفت‌گوهای صلح با گروه دولت اسلامی یا داعش در برنامۀ این شورا وجود ندارد.

محمد کریم خلیلی، رییس شورای عالی صلح پیش از چاشت روز چهارشنبه(۱۵ قوس) در یک نشست خبری با دیگر اعضای این شورا به خبرنگاران گفت که طالب داعش نیست، بل داعش هم دشمن طالب است و هم دشمن حنفی، جعفری و اقوام افغانستان.

آقای خلیلی گفت امروز با توجه به جنگ‌هایی که میان گروه‌های طالبان و داعش در ولایت‌های ننگرهار، جوزجان و فاریاب صورت گرفته، واقعیت همین را نشان می‌دهد.

رییس شورای عالی صلح گفت قبلا در زابل طالبان با داعش جنگیدند و تعدادی از گروگانان هزارۀ شما را از داعش نجات دادند.

کریم خلیلی گفت پروسۀ صلح با طالبان طرف است نه با داعش و اگر قاطی کنیم، با طالبان مشکل ایجاد خواهد شد.

این اظهارات در حالی مطرح می‌شود که در هفته‌های گذشته برخی از اعضای مجلس نماینده‌گان گفتند شورای عالی صلح باید مشخص سازند که گفت‌گوهای صلح شامل داعش هم می‌شود یا خیر.

در همین حال شورای عالی صلح از زمان ایجاد تغییرات در رهبری این شورا به این‌طرف، به گفتۀ خود شورا تنها توانسته روی کارهای داخلی کار کند نه موضوع دنبال‌کردن مذاکرات.

خلیلی گفت ما در پنج ماه گذشته از کارهای داخلی خود خارج شدیم، یعنی بستر لازم در حدی که توان داشتیم آمادۀ کار کردیم و مرحلۀ تشریک مساعی حلقات سیاسی هم به پایان رسانیده وارد مرحلۀ بعدی که تعقیب مذاکرات و زمینۀ گفت‌گوی رسمی یا غیر رسمی است خواهیم شد.

او اظهار خوش‌بینی کرد که کشورهای منطقه و جهان از صلح در افغانستان حمایت می‌کنند و شورای عالی صلح مرحلۀ بعدی را با دل‌گرمی آغاز خواهد کرد.

اما رییس دبیرخانۀ شورای عالی صلح می‌گوید پاکستان نمی‌خواهد صلح در افغانستان بیاید و تلاش می‌کند تا با روند صلح مخالفت کند.

اکرم خپلواک گفت پاکستان تا به حال در آوردن صلح هم‌کار نیست و تقاضای حکومت این است که از پاکستان نمی‌خواهیم صلح بیاورد، تنها در پروسۀ دولت با دولت می‌خواهیم از پروسۀ صلح حمایت کند.

رییس دبیرخانۀ شورای عالی صلح اضافه کرد که تا به حال شواهدی نداریم که پاکستان از این پروسه حمایت کرده باشد و حتا در بخش‌های مختلف، مخالفت کرده‌است.

خبرگزاری خامه پرس - فارسی را دنبال کنید با تویتر, فسبک. و آر اس اس

نظر دهید

Advertisement