مخالفان بشاراسد، رییس جمهور سوریه، از سوی رییسان جمهور ایران، ترکیه و روسیه به کنگرۀ صلح سوریه که قرار است به زودی برگزار شود، به این کنگره دعوت شده‌اند.

یورونیوز دراین ارتباط گزارش داده‌است که هدف از برگزاری کنگرۀ صلح سوریه پایان جنگ داخلی در آن کشور می‌باشد و از مخالفان اسد و حامیانش او خواسته‌اند که باید در این نشست، نقش سازنده‌یی داشته باشند.

رییسان سه کشور، مخالفان اسد را در روز اخیر نشست سوچی به گفت‌وگو دعوت کرده‌اند و هر سه طرف بر مناطق کاهش تنش در سوریه و بر ادامۀ هم‌کاری با یک‌دیگر در راستای مبارزه با گروه‌های تروریستی در این کشور تاکید کرده‌‍اند.

این سخنانی رییسان سه کشور در قبال مخالفان اسد و حامیان او در حالی مطرح می‌شود که متعرضان دولت اسد، خواهان برکنار شدن رییس جمهور فعلی سوریه می‌‍باشند.

مخالفان اسد در عربستان سعودی در نشستی تاکید کرده‌اند که باید بشاراسد، رییس جمهور سوریه از قدرت کنار زده شود.

گفتنی‌ست که تا هنوز معلوم نیست که کنگرۀ صلح سوریه در کدام کشور و با حضور سران کدام کشورها برگزار خواهد شد.

جنگ داخلی در سوریه از سال ۲۰۱۱ بدینسو جریان دارد که تا هنوز هیچ قدرتی به شمول امریکا و روسیه نتوانسته که ریشه‌های این جنگ را در داخل آن کشور به طور کلی خاموش نمایند.

هرچند در این اواخیر گزارش‌های به نشر رسیده که گروۀ داعش در سوریه و عراق شکست خورده، اما هنوز هم دیده می‌شود که شعله‌های جنگ در سوریه داغ می‌باشد.