دوشنبه دسامبر 17, 2018

رفت و آمد موترهای باربری پاکستانی در افغانستان متوقف شد

نوشته شده توسط رویین رهنوش - چ قوس ۰۱ ۱۳۹۶, ۹:۳۵ ق.ظ

وزارت ترانسپورت و هوانوردی افغانستان اعلام کرده‌است که پس از این موترهای باربری پاکستانی حق ندارند که در داخل افغانستان عبور و مرور نمایند.

حمید طهماسی، سرپرست وزارت ترانسپورت و هوانوردی می‌گوید که این تصمیم را رییس جمهور کشور گرفته و طی فرمانی گفته است که پس از این موترهای باربری پاکستانی در داخل کشور، رفت‌وآمد نکنند.

آقای طهماسی در یک نشست خبری درکابل گفت که موترهای باربری پاکستانی پس از این، اموال تجارتی‌ تاجران را در مرز تورخم تخلیه و حق ورود به داخل خاک افغانستان را ندارند.

سرپرست وزرات ترانسپورت می‌گوید که این تصمیم پس از آن گرفته شد که دولت پاکستان به موافقت‌نامه‌های تجارتی عمل ننموده و افزود که اسلام‌آباد همان‌طور که به موترهای باربری افغانستان اجازۀ تردد را در داخل کشورشان نمی‌دهد، کابل نیز اقدام باالمثل انجام داده‌است.

در عین حال آقای طهماسی تاکید که موترهای باربری پاکستان نه‌تنها از راۀ مرز تورخم ؛بلکه از بندر سپین بولدک نیز نمی‌توانند که وارد افغانستان گردند.

آقای طهماسی نتیجۀ این تصمیم حکومت را مثمر خواند وافزود که این اقدام، یکی از زمینه‌های‌ حمایت از سکتور ترانسپور در کشور می‌باشد.

این درحالی‌ست که از چندی بدینسو، تردد موترهای باربری افغانی در داخل پاکستان متوقف شده بود، اما لاری‌های بابری پاکستان اموال تجارتی تاجران را تا سرحد بندر شمال کشور بدون کدام موانع، انتقال می‌داده‌اند.

هرچند در حال حاضر، روابط بین کابل و اسلام آباد به حالتی خوبی قرار ندارد و به اساس اطلاعات آگاهان سیاسی این قدام حکومت، بر تیره‌گی روابط دو کشور، بیش‌تر از پیش می‌افزاید.

 

خبرگزاری خامه پرس - فارسی را دنبال کنید با تویتر, فسبک. و آر اس اس

نظر دهید

Advertisement