چهارشنبه دسامبر 12, 2018

نتیجۀ همه پرسی استقلال کردستان به حالت تعلیق در آمد

نوشته شده توسط خامه پرس - چ عقرب ۰۳ ۱۳۹۶, ۳:۱۸ ب.ظ

سران کردهای جدای طلب عراق اعلام کرده‌اند که به منظور رفع بحران روابط به وجود آمده بین آنان و دولت مرکزی، نتیجۀ‌همه پرسی استقلال را به حالت تعلیق درآورده‌اند.

به نقل از رویترز، دولت اقلیم کردستان با نشر خبرنامه‌یی خواهان آتش بس‎‌فوری و توقف عملیات‌های نظامی در مناطق کردنشین عراق شده‌است.

سران کردها در اعلامیه شان هم‌‎چنان خواستار مذاکرات شفاف و به اساس قانون اساسی با مقام‌های دولت مرکزی عراق شده و افزوده که به همین دلیل نتیجۀ همه‌پرسی صورت گرفته را به حالت تعلیق درآورده‌است.

مقام‌های دولت اقلیم کردستان نیز در خبرنامه‌یی شان گفته‌اند که ما هیچ‌گاه خواهان خون‌ریزی و جنگ میان نیروهای عراقی و کردها نیستیم، هرچند شماری از کردها از شمال عراق به دلیل به وقوع پیوستن جنگ احتمالی فرار کرده‌اند.

گفته می‌شود که کردهای عراق نتیجۀ همه‌پرسی صورت گرفته را به مدت ۸ ماه به تعلیق درآورده و هم چنان اظهار کرده‌اند که در این مدت به یک توافق کلی دست پیدا کنند.

این درحالی‌ست که در جریان ماه گذشته میلادی، کردهای جدای طلب یک همه‌پرسی را به ‌خاطر جدای اقلیم کردستان از عراق را راه‌اندازی کرده بوده‌اند.

هرچند گفته می‌شود که شماری زیاد از کردها به خاطر جدای از دولت مرکزی عراق رای دادند، اما دولت مرکزی عراق و شماری از کشورهای جهان با آزادی کردها از عراق مخالف کرده اند.

پس از همه پرسی کردها، دولت مرکزی هم‌چنان دستور داده بود تا فرودگاه بین‌المللی که زیر کنترول کردها قرار دارند را به دولت مرکزی بسپارند.

خبرگزاری خامه پرس - فارسی را دنبال کنید با تویتر, فسبک. و آر اس اس

نظر دهید

Advertisement