سه‌شنبه دسامبر 11, 2018

معاون مجلس: کمیسیون انتخابات مستقل نه وابسته به رییس جمهور است

نوشته شده توسط رویین رهنوش - ش میزان ۲۹ ۱۳۹۶, ۱:۱۰ ب.ظ

همایون همایون، معاون اول مجلس نماینده‌گان می‌گوید کمیسیون مستقل انتخابات وابسته به رییس جمهور است و مستقل نیست.

آقای همایون پیش از چاشت روز شنبه(۲۹ میزان) در نشست عمومی این مجلس گفت که رییس جمهور با صدور حکمی کمیسیونی را متشکل از چهار نفر در بخش تدارکات و تجهیزات پروسۀ انتخابات ایجاد کرده که مداخلۀ صریح است.

معاون مجلس نماینده‌گان گفت کمیسیون انتخابات مستقل نیست، بل وابسته به رییس جمهور افغانستان است و چیزی که فرمایش می‌دهد، به همان شکل رفتار می‌کند.

او با اشاره به فیصلۀ کمیسیون انتخابات مبنی بر استفاده از کارت‌های رای‌دهی پیشین در انتخابات آینده، گفت که باز از همان ۲۰ ملیون کارت‌های تقلبی که به آغای اشرف غنی جور شده بود، از یک دو ملیون آن استفاده می‌شود.

همایون این را هم گفت، ایمیلی را دریافت کرده که در آن گفته شده نماینده‌گانی که علیه کمیسیون انتخابات هستند باید سرکوب شوند.

در همین حال انجینیر زکریا، دیگر عضو مجلس نماینده‌گان هم از این مسئله اظهار نگرانی کرده گفت که مداخلۀ حکومت در انتخابات خلاف قانون اساسی است و ارگ حق ندارد مداخله کند.

این در حالی‌ست که اخیرا یک‌بار دیگر سروصداها، انتقادها و اعتراض‌هایی نسبت به چگونه‌گی عمل‌کرد کمیسیون مستقل انتخابات بالا گرفته‌است.

پیش از این برخی از احزاب سیاسی نیز ضمن نگرانی از کارکرد کمشنران کمیسیون مستقل انتخابات، خواهان برکناری اعضای این کمیسیون گردیدند.

خبرگزاری خامه پرس - فارسی را دنبال کنید با تویتر, فسبک. و آر اس اس

نظر دهید

Advertisement