جمعه دسامبر 14, 2018

انتخابات را مهندسی کردند و باز هم تصمیم تقلب دارند

نوشته شده توسط رویین رهنوش - د میزان ۲۴ ۱۳۹۶, ۲:۱۶ ب.ظ

بسم‌الله محمدی، وزیر پیشین دفاع افغانستان می‌گوید کمیسیون‌های مستقل انتخابات باز هم تصمیم دارند در انتخابات پارلمانی و ریاست جمهوری تقلب کنند.

وزیر دفاع پیشین افغانستان که پیش از چاشت روز دوشنبه(۲۴ میزان) با صلاح‌الدین ربانی، سرپرست وزارت خارجه در مراسم یادبود از سال‌گشت ترور برهان‌الدین ربانی اشتراک کرده بود، گفت شرم آدم می‌آید که کلمۀ مستقل را به کمیسیون‌های پیشین انتخابات عنوان کنی.

آقای محمدی اما افزود که امروز هم مهندسی کردند و می‌کنند و باز هم تصمیم دارند انتخابات ریاست جمهوری، شوراهای ولسوالی و پارلمانی را با تقلب بگذرانند و همه می‌دانند که مهندسی شده.

این در حالی‌ست که اخیرا انتقادها و نگرانی‌هایی بالا گرفته مبنی بر این‌که مشکلاتی در کمیسیون‌های انتخاباتی وجود دارد.

برخی از اعضای کمیسیون مستقل انتخابات گفته‌اند که حکومت در کار این کمیسیون مداخله می‌کند و اگر این مداخله ادامه یابد، استعفا خواهند کرد.

در همین رابطه، چند روز پیش شورای تفاهم جریان‌های سیاسی متشکل از چندین حزب سیاسی به شمول شورای ایتلاف نجات و شورای حراست و ثبات، خواهان برکناری کمشنران کمیسیون‌های انتخاباتی و گزینش آنان در مشوره با احزاب سیاسی شدند.

در همین حال بسم‌الله محمدی در مورد گفت‌گوهای صلح نیز گفت که جنگ راه حل نیست و ما به صلح نیاز داریم، ولی هرقدر که ملت و دولت دست صلح دراز می‌کنند، طالبان چون اختیارشان به دست خودشان نیست، آی‌اس‌ای اجازه نمی‌دهد و باید با آنان جنگ کنیم.

او گفت که اگر پاکستانیان و طالبان تصور کنند که دوباره می‌توانند بر افغانستان مسلط شوند، خوب و خیالی بیش نخواهد بود.

خبرگزاری خامه پرس - فارسی را دنبال کنید با تویتر, فسبک. و آر اس اس

نظر دهید

Advertisement