دوشنبه دسامبر 17, 2018

آیا حزب اسلامی به تعهدات خود در قبال توافق نامه صلح با دولت افغانستان عمل کرده‌است؟

نوشته شده توسط رویین رهنوش - س حمل ۱۵ ۱۳۹۶, ۱۰:۳۱ ق.ظ

حکومت وحدت ملی افغانستان، گفت‌وگوهای خود را در مورد رسیدن به توافق صلح با حزب اسلامی به رهبری گلبدین حکمتیار که از جمله مخالفان دولت به شمار می‌رود، از شروع سال ۱۳۹۵ ه. ش، آغاز کرد.

هدف دولت افغانستان به خاطر کنارآمدن با حزب اسلامی، اعلام آتش بس توسط رهبر این حزب، آمدن صلح و ثبات و قطح جنگ در کشور و تحویل سلاح و مهمات اعضای این حزب به دولت افغانستان بود.

به منظور اجرایی شدن توافق‌نامه میان دوطرف، نماینده گان حزب اسلامی به خاطر مذاکره با دولت افغانستان به کابل آمدند و حکومت وحدت ملی نیز هیاتی را به رهبری شورای عالی صلح برای مذاکره رودررو با این نماینده‌گان معرفی کرد و هر دو طرف، گفت‌وگو های خود را به طور رسمی روی مواد توافق‌نامه آغاز کردند.

بعد از چانه‌زنی‌های بسیار، مواد توافق‌نامۀ صلح دولت افغانستان با حزب اسلامی، در ۲۵ ماده، بین دوطرف مورد تایید قرار گرفته و نهایی شد.

بعد از نهایی شدن مواد توافق‌نامۀ صلح بین دوطرف، در مرحله اول این توافق‌نامه بین نمایندۀ شورای عالی صلح کشور، محمد حنیف اتمر نماینده محمد اشرف غنی، رییس جمهور و نماینده‌گان حزب اسلامی به رهبری گلبدین حکمتیار در اول میزان سال ۱۳۹۵ ه. ش، به‌خاطرآمدن ثبات در کشور با پذیرفتن بعضی از پیش شرط‌ها به امضا رسید.

در مرحله دوم توافق‌نامۀ صلح با حزب اسلامی، بین محمد اشرف، رییس جمهور افغانستان و گلبدین حکمتیار، رهبر حزب اسلامی با قبول تمام مواد توافق‌نامه تایید شده، بین دوطرف به امضا رسید.

حذف نام گلبدین حکمتیار از لیست سیاه سازمان ملل متحد، رهایی زندانیان اعضای حزب اسلامی، حضور اعضای این حزب در قدرت و کابینه، تامین امنیت رهبر حزب اسلامی، دادن جای بودوباش به گلبدین حکمتیار و برگشت دوباره مهاجران حزب اسلامی به کشور از جمله مهم‌ترین پیش‌شرط‌های نماینده گان حزب اسلامی به دولت افغانستان بود که حکومت وحدت ملی را موظف به اجرایی کردن این موارد کرده بود.

هرچند حکومت افغانستان به رهبری محمد اشرف غنی، رییس جمهور، بسیاری از این پیش‌شرط‌ها را به مرحلۀ اجرا گذاشت؛ از جمله این که در این مدت نام رهبر حزب اسلامی از لست سیاه سازمان ملل متحد حذف، جای بودوباش برای حکمتیار آماده و رای زنی در مورد آزادی زندانیان این حزب در حال اجرا شدن است.

حکومت وحدت ملی افغانستان نیز چندی قبل اعلام نمود که منتظر است که رهبر حزب اسلامی چه زمانی وارد کابل می‌شود؛ چون دولت افغانستان کارهای ابتدایی برای آمدن آقای حکمتیار را انجام داده‌است.

اما در توافق صورت گرفته بین دوطرف، حزب اسلامی نیز متعهد به اجرایی کردن چندین موارد، از جمله این که تمام فعالیت‌های نظامی و تحرکی این حزب متوقف، تحویلی سلاح و مهمات این حزب به دولت، آتش بس دایمی از سوی این حزب و عدم ارتباط  حزب اسلامی با گروه تروریستی شده بود.

باوجود آن که از توافق صلح حکومت با حزب اسلامی شش ماه می‌گذرد، اما این حزب به رهبری گلبدین حکمتیار، هیچ یک از تعهدات خود را با دولت افغانستان تا به حال عملی نکرده‌است.

گفتنی است که تا به حال هرچه پیشرفت‌ در تطبیق مواد توافق‌نامه صورت گرفته از جانب حکومت افغانستان بوده و حزب اسلامی فاقد این گونه پیشرفت در راستای عملی کردن مواد توافق‌نامه است که این هم، یکی از مواردی است که حزب اسلامی به تعهدات تایید شده در توافق‌نامۀ صلح عمل نکرده‌ و باعث ناکام شدن توافق‌نامۀ خواهد گردید.

چندی قبل منابع از ارگ ریاست جمهوری نیز به برخی از رسانه‌های کشور گفته بودند که محمد اشرف غنی، رییس جمهوری کشور از توافق‌نامه صلح با حزب اسلامی ناراض است.

بعد از نشر این خبر سخن‌گوی ریاست جمهوری با وجود آن که این گفته‌ها را رد کرد، اما دیده می شود که توافق‌نامه صلح با حزب اسلامی هنوز در حاله یی از ابهام است، چنانچه قرار بود که رهبر حزب اسلامی، خیلی وقت به کابل بیاید. اما تابه حال نه تنها به کابل نیامده بلکه جایش نیز هنوز مشخص نشده که در کدام کشور جهان زنده‌گی می‌کند، که این خود می تواند نشانه یی از بی اراده بودن حزب اسلامی برای تطبیق تعهدات و عدم اعتماد گلبدین حکمتیار، رهبر حزب اسلامی بالای دولت افغانستان باشد.

نویسنده: رازالدین برلاس، نویسنده و روزنامه‌نگار

خبرگزاری خامه پرس - فارسی را دنبال کنید با تویتر, فسبک. و آر اس اس

نظر دهید

Advertisement