دوشنبه ژوئن 18, 2018

اوباما و پوتین غول های سیاست جهانی در سال های اخیر

نوشته شده توسط خامه پرس - چ جدی ۲۲ ۱۳۹۵, ۱۰:۱۶ ق.ظ

obama-putin

ولادیمیر پوتین رییس جمهوری روسیه و بارک اوباما رییس جمهور ایالات متحده امریکا، دو چهره شناخته شده و در عین حال تاثیرگذار در جهان که یکی در آسیا حکمرانی می کند و دیگری در امریکا، اما همواره در رقابت با یکدیگر قرار داشته اند. در پایین به گونۀ خلاصه به این دو چهرۀ تاثیرگذار در سیاست ده سال اخیر جهان پرداخته می شود.

ولادیمیر پوتین در ۷ اکتوبر سال ۱۹۵۲ در شهر پترزبورگ روسیه امروزی متولد شد، پدربزرگش اسپیریدون آشپز شخصی لنین و استالین و پدر و مادرش کارگران یک کارخانه بودند. وی در ۳۱ سالگی با لودمیلا ازدواج نمود و دارای دو دختر بنام های مارینا و کاترینا می­باشد.

پوتین به دانشگاۀ دولتی لنینگراد آنروز و پترزبورگ امروزی راه یافت و از دیپارتمینت حقوق این دانشگاه فارغ­التحصیل شد که در زمان تحصیل نیز عضو “گروه کمونیستی اتحاد جماهیر شوروی”  بود و تاکنون نیز به صورت رسمی کناره‌گیری خود را از این گروه اعلام نکرده است.

پوتین پس از فارغ‌التحصیلی  دانشگاۀ لنینگراد از طرف گ.گ.ب دعوت به همکاری شد و بین سال های ۱۹۸۵ تا ۱۹۹۰ از سوی این سازمان در آلمان خدمت کرد. او از سال۱۹۰۰ تا ۱۹۹۲ پست‌های مختلفی را از مشاور رییس دانشگاۀ دولتی لنینگراد تا دبیر کل شورای امنیت ملی روسیه را تجربه کرد و سرانجام در آگست ۱۹۹۹به مقام نخست وزیری روسیه رسید.

ولادیمیر پوتین در دسامبر همان سال و در پی استعفای”بوریس یلتسین” به عنوان رییس جمهور موقت روسیه برگزیده شد و در ماه مارچ سال ۲۰۰۰ میلادی طی انتخابات ریاست جمهوری، رییس جمهور روسیه شد. پوتین در انتخابات سال ۲۰۰۴نیز در سمت خود ابقا شد و سرانجام در ماه مه سال ۲۰۰۸در دولت تازه به قدرت رسید و«دیمیتری مدودف« پست نخست وزیری روسیه را به عهده گرفت. وی در انتخابات سال ۲۰۱۲ روسیه نیز با کسب ۶۳ درصد آرا به عنوان سومین بار رییس جمهور روسیه گردید.

روسیه در حالی­که در دهه ۹۰ سال ۱۹۰۰ با بحران اقتصادی روبرو بود، ولادیمیر پوتین توانست اقتصاد روسیه را از بحران شدید نجات داده و به ثبات و رشد قابل توجه در قرن بیست و یکم هدایت نماید که یکی از رییس جمهورهای پرکار درعصر و زمان خود  خوانده می شود.

ازویژه­گی های خوب پوتین نسبت با سایر روسای جمهور ورزشکار بودن آن است که به عنوان ورزشکارترین رییس ‌جمهور دنیا می‌شناسندش، در رشته ورزش جودو مهارت دارد، روزانه یک ساعت در استخر محل سکونت‌اش شنا می‌کند و به بوکس، کونگفو، موی تای و بسیاری دیگر از هنرهای رزمی علاقه‌منداست. رییس جمهور روسیه نظر به علاقه­یی که دررشته ورزش جودو دارد، توانسته کتابی را زیر نام جودو نیز نوشته کند.

از ویژه­گی­های منحصر به فرد وی می­توان مهارتش در راندن انواع و اقسام وسایل نقلیه نام برد و هم چنان زیردریایی هسته‌یی، هواپیما، لوکوموتیو و موترهای باربری عظیم‌الجثه را نیز به تنهایی هدایت کرده است.

در حال حاضر نظرسنجی ها می گویند که او اکنون از حمایت ۸۰ درصدی روس­ها برخوردار است و جالب آنکه محبوبیت شخص وی بیش از دوبرابر محبوبیت دولت روسیه است. همین محبوبیت به اندازه کافی برای پوتین راضی کننده است، چرا که او توانست به استناد آن، در مقابل بزرگ ترین رقیبایش یعنی جورج بوش و سپس بارک اوباما بایستد.

مهم ترین کارکردش را می توان در دوران ریاست جمهوری الحاق جزیرۀ کریمیا را به روسیه دانست که به دنبال بحران کریمیا در ۱۶ مارچ سال ۲۰۱۴ یک همه‌پرسی از مردم کریما برای پیوستن به روسیه برگزار گردید. دراین حال ۸۱ درصد واجدان شرایط در این انتخابات شرکت کرده و ۹۶٫۷۷٪ به جدایی این شبه جزیره از اوکراین و الحاقش به روسیه رأی مثبت دادند و ولادیمیر پوتین در روز ۱۸ مارچ رسماَ سند الحاق کریمیا به روسیه را امضا کرد و کریما را جزء جدایی ناپذیر روسیه خواند.

لازم به ذکر است که ولادیمیر پوتین طی چهارسال اخیر از از سوی مجلۀ فوربس با پیشی گرفتن از چهره هایی چون بارک اوباما، انگلا مرکل، شی جینگ پنگ و دونالد ترامپ به حیث قدرتمندترین مرد سال جهان شناخته شد.

اما بارک اوباما:

باراک حسین اوباما در ۴ اگست ۱۹۶۱ در هونولولو، مرکز ایالت هاوایی متولد شد. او فرزند یک مهاجر کینیایی سیاه‌پوست و یک زن سفیدپوست از اهالی ویچیتا در ایالت کانزاس است. خانم اش میشل اوباما و دارای دو دختر بنام های مالیا و ساشا هستند.

هرچند گفته می شود پدر و پدر کلان بارک اوباما مسلمان بوده اند اما اوباما یک مسیحی به بار آمده و در ۴سالگی که در اندونزی زندگی می‌کرد، به جای شرکت در مدرسه «مکتب مذهبی مسلمانان» به مدارس کاتولیک و یا سکولار رفته‌است و هم‌اکنون عضو کلیسا متحد می‌باشند.

اوباما نخست در ۱۹۸۳ لیسانس علوم سیاسی با گرایش روابط بین الملل از دریافت کرد و در سال ۱۹۸۸ پس از چند سال کار در شیکاگو با گرفتن کمک هزینه تحصیلی وارد دانشکده حقوق دانشگاه هاوارد شد. اوباما بزودی دکترای حقوق خود را از دانشگاه هاوارد با کسب درجه «افتخار» دریافت نمود. پس از فراغت، به شیکاگو بازگشت و کارش به عنوان وکیل حقوق مدنی را آغاز کرد. باراک اوباما از سال ۱۹۹۲ تا ۲۰۰۴ به تدریس دروس در دانشگاه شیکاگو اشتغال داشت.

اوباما در ۴ جنوری ۲۰۰۵ وارد سنا شد. با وجود تازه‌وارد بودن دروانشگتن او گروهی از مشاوران خبره را که معمولاً سناتورهای تازه‌کار به آن توجهی نمی‌کنند به کار گرفت. پیت روز، کهنه سرباز قدیمی در امور سیاست ملی را به عنوان رئیس ستاد خود انتخاب کرد. وی با کنار زدن هیلاری کلینتون تنها رقیب جدی خود در کنگره ملی حزب دموکرات به عنوان نامزد این حزب معرفی شد.

باراک اوباما در فبروری سال ۲۰۰۷ در ایالات ایلنوی در یک سخنرانی اعلام کرد نامزد انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۰۸ خواهد بود. ستاد انتخاباتی وی موفق به جلب ۵۴ میلیون دلار از حامیان در نیمه نخست سال ۲۰۰۷ شد که رکوردی در جلب سرمایه نسبت به انتخابات سال­های پیش از آن بود.

در جنوری ۲۰۰۸ میلادی، اوباما موفق شد  ۳۲ میلیون دالرکمک دریافت کند، در حالی که هیلاری کلینتون مجبور شد برای مبارزات انتخاباتی از حساب شخصی خود پنج میلیون دالر برداشت کند.

در اپریل ۲۰۰۸ میلادی سناتور اوباما ۴۲ میلیون دالر خرج فعالیت‌های انتخاباتی خود کرد که فاصله زیادی با ۹میلیون دالر مخارج سناتور هیلاری کلینتون دارد.

 بارک اوباما از جنوری ۲۰۰۹ تا جنوری ۲۰۱۷ به مدت دو دورهٔ ۴ ساله و به‌عنوان چهل نهمین رییس جمهور ایالات متحده امریکا کار کرد و هم چنان برندهٔ جایزه صلح نوبل نیز می باشد. باراک اوباما نیز همانند چند رییس جمهور پیشین ایالات متحدهٔ آمریکا همچون فورد، ریگان، بوش و کلینتون چپ دست است.

 بزرگترین و جنجالی ترین تصمیمش در دوران ریاست جمهوری­اش دستور اعزام ۳۰ هزار نیروی اضافی به افغانستان خواند می­شود.

دوران بارک دوباما به عنوان رییس جمهور امریکا به پایان رسیده و قرار است کاخ سفید را در ماه جاری میلادی به دونالد ترامپ، رییس جمهور منتخب ایالات متحدۀ امریکا واگذار کند.

رازالدین برلاس

خبرگزاری خامه پرس - فارسی را دنبال کنید با تویتر, فسبک. و آر اس اس

نظر دهید

Advertisement