usthad_belthun_currentاستاد مومن جان بلتون، هنرمند نام‌آشنا و محلی‌خوان مشهور افغانستان امروز به عمر ۹۵ ساله‌گی چشم از جهان بست.

زردشت شمس، معیین وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان تایید می‌کند که آقای بلتون چشم از جهان بسته‌است.

این هنرمند افغانستان در کودکی پدر و مادرش را از دست داده بود و پس از آن در ولایت لوگر با خواهرش زنده‌گی می‌کرد.

بلتون در سال‌های اخیر عمر بینایی و شنوایی‌اش را از دست داده بود و در ولسوالی بگرامی کابل با شش فرزندش یک‌جا زنده‌گی می‌کرد.

او در آغاز آموزش موسیقی را در نزد استاد غلام جیلانی و پس از آن سلام لوگری فرا گرفته بود و تنبور و رباب‌نوازی را هم نزد غلام جیلانی آموخت.

بلتون از ۱۵ ساله‌گی به هنر آوازخوانی رو آورد و نخستین آهنگش به دوزبان فارسی و پشتو(دل من زغم‌هایت پاره پاره- که می واخلی خبری ای نگاره) در سن ۲۲ ساله‌گی‌اش در رادیوی ملی افغانستان به ثبت رسید.

استاد بلتون خدمات ارزنده‌یی را برای موسیقی فلکلور افغانستان انجام داده و آهنگ‌های بی‌شمار را به زبان فارسی و پشتو اجرا و ثبت رادیوتلویزیون ملی کرده‌است.

مومن جان بلتون در جریان فعالیت‌های هنری‌اش چهار بار عنوان هنرمند سال را در بخش موسیقی محلی از سوی مردم به دست آورد و پنج مدال هنری نیز دریافت کرد. او آخرین بار از طرف تلویزیون آریانا به عنوان هنرمند سال در بخش محلی برگزیده شد.

بلتون هم‌چنان سفرهای زیادی به خارج از کشور به شمول ترکیه، بلغاریا و یوگو سلاویا داشته که در کنسرت‌هایش مورد استقبال قرار گرفته‌است.

این هنرمند محبوب افغانستان سفرهای هنریی را به اروپا و امریکا نیز داشت که مورد استقبال پناهنده‌گان افغان قرار گرفته‌است.

آهنگ‌های بلتون تا هنوز در دل مردم جا دارد و در گوشه و کنار افغانستان علاقه‌مندانش به آن گوش می‌دهند.