چهارشنبه مه 23, 2018

فراموشی فرهنگ اصیل افغانی در میان جوانان مزارشریف

نوشته شده توسط نبی زاده - ی جدی ۲۴ ۱۳۹۱, ۴:۳۰ ب.ظ

Mazar-e-Sharif

پس از آغاز حکومت کنونی که دموکراسی نوپای در افغانستان در حال نهادینه شدن است، بسیاری از جوانان می‌کوشند تا ظاهر خود را متفاوت جلوه دهند.این جوانان از موها شروع تا مدل لباس که امروزه بازار صالون های اصلاح موی مردانه و فروشگاه های لباس فروشی را بسیار گرم ساخته است .

به باور بعضی از شهروندان افغانستان قسمی‌که بر همه گان معلوم است مد و فیشن روز به روز در حال فراگیر شدن است،این شهروندان می گویند جوانان ما هم تحت تاثیر فرهنگ بیگانه ها قرار گرفته اند و از کشور های بیرونی همانند اروپایی تقلید میکنند.

تعدادی از مردم مد و فیشن را تهاجم فرهنگ بیگانه خوانده و ابراز میدارند که این گونه موارد خلاف فرهنگ عمومی ما در جامعه میباشد،‌ ولی تعداد دیگر ی از شهروندان این تغییرات را تفاوت و تنوع در زندگی امروزه شان میخوانند.

به باور بعضی از آگاهان مدنی امروزه بیشتر از مد های اروپایی ،فرانسه یی و ترکی بر ریش و موها بین جوانان به یک فرهنگ تبدیل شده است.

جاوید یکی از آن دسته جوانانی است‌که گاه‌گاهی به دکان صفی الله آمده نزد وی موی و ریش خود را به مد روز اصلاح میکند، او می‌گوید: خوش ندارم که همیشه زندگی یک نواخت داشته باشم و همیشه کوشش می‌کنم به چهره ، موی و ریش خود از طریق استایل تغییرات وارد کنم.

شفیق الله که جوان بیست و یک ساله و یکتن از شهرو ند شهر مزار شریف است، مد و فیشن را فرهنگی بیگانه ها خوانده می‌گوید: ما نباید فرهنگ اصیل خود را از یاد برده و فراموش نماییم.

در این اواخیربخاطر استفاده نمودن فروان از مدل های خارجی ریش ومو سلمان ها تا مبلغ دوصد افغانی از نزد هرمراجعه کننده  دریافت میکند که برای مردم ما که اقتصاد چندان خوبی ندارند گران تمام میشود.

خامه پرس / مزار شریف
گزارشگر: سراج الدین انتظار

خبرگزاری خامه پرس - فارسی را دنبال کنید با تویتر, فسبک. و آر اس اس

۱ Comment

Comments -49 - 0 of 1First« PrevNext »Last
  1. اسلام مان یاد مان نرود چون اخرین استایل کفن است

Comments -49 - 0 of 1First« PrevNext »Last

نظر دهید

Advertisement