دوشنبه دسامبر 17, 2018

انتخابات و کانکور، دو مورد تاثیرگذار/ از باور روزنامه‌های امروز-۲۰ حمل۱۳۹۳

نوشته شده توسط رویین رهنوش - چ حمل ۲۰ ۱۳۹۳, ۶:۲۲ ق.ظ

روزنامه های افغانستانوزارت تحصیلات عالی افغانستان ضمن اعلان نتایج کانکور می‌گوید که ۵۵ هزار تن به دانش‌گاه‌های عالی و ۵۵ هزار به نیمه‌عالی راه‌ یافته‌اند. امروز در سراسر افغانستان هزران تن به دنبال سرنوشت خود و بسته‌گان شان سرگردانند، اما منبعی که باید به آن دست‌رسی پیدا کنند و نتیجه شان را دریابند در حال حاضر وجود ندارد. مردم از عدم دست‌رسی به نتایج کانکور در تمام کشور شکایت دارند و می‌گویند که آدرس‌های انترنیتی را که وزارت تحصیلات عالی به این مورد اختصاص داده باز نمی‌شود. امسال ناتوانی این وزارت بیش‌تر از سال‌های پیشین شده و جای سهولت مشکل بزرگی را برای مردم ایجاد کرده‌است:

لشکر بی‌نتیجه‌ها

روزنامۀ هشت صبح در سرمقاله‌اش با اشاراه به ناتوانی‌های سیزده سال اخیر در راستای ایجاد زمینه‌های دانش‌یابی اشاره کرده و با یادآوری از عدم توجه نامزدان ریاست جمهوری انتخابات ۱۳۹۲ نسبت به این موضوع نگاشته‌است: وزارت تحصیلات عالی دیروز گفت که نتایج آزمون کانکور را اعلام کرده است. بر مبنای گفته‌های مقام‌های وزارت تحصیلات عالی، ۲۲۵هزار نفر سال گذشته در آزمون کانکور شرکت کردند که از میان آنان، ۱۱۰هزار تن به موسسات تحصیلات عالی و نیمه‌عالی راه یافته‌اند و۱۵۰ هزار تن دیگر  بی‌نتیجه‌اند.  

افزایش سرسام‌آور شاگردان داوطلب امتحان کانکور و لشکر بی‌نتیجه‌ها مشکلی است که تا حال وزارت تحصیلات عالی و دیگر سازمان‌های دولتی در حل آن موفق نشده‌اند. وزارت تحصیلات عالی در این سال‌ها به صورت محدود، ظرفیت جذب را افزایش داده است و وزارت معارف هم در گسترش موسسات تحصیلات نیمه‌عالی، دست‌آورد‌هایی داشته است، اما این‌ها راه‌حل استراتژیک برای حل مشکل داوطلبان و لشکر بی‌نتیجه‌ها نیست. برای این که مشکل لشکر بی‌نتیجه‌ها حل شود، نیاز به یک برنامه استراتژیک است. متاسفانه هیچ یک از نامزدان محترم   در کتابچه‌هایی که منتشر کرده‌اند، هیچ برنامه استراتژیک برای این مشکل ارایه نکرده‌اند. در مناظره‌های زمان پیکارهای انتخاباتی هم، به این مشکل اشاره‌ای نشد.

حکومت آقای کرزی هم در این ده‌سال هیچ برنامه استراتژیک برای حل این مساله تدوین نکرد. وزارت تحصیلات عالی در سال جاری حتا در مدیریت آزمون کانکور دچار مشکل بود. این آزمون در غزنی زیر نور چراغ‌های موتر و در فضای باز برگزار شد؛ در لوگر ابطال شد و در بدخشان نیز با مشکل برخورد. وزارت تحصیلات عالی حتا در مدیریت امتحان کانکور سال جاری، عقب‌گرد داشت.

انتظار همه این است که سال به سال، وزارت تحصیلات عالی حد اقل آزمون کانکور را موفقانه برگزار کند. برای حل مشکل لشکر بی‌نتیجه‌ها، نیاز به یک برنامه استراتژیک است. وزارت تحصیلات عالی باید اطلاعات دقیق در مورد شمار داوطلبان سال‌های آینده داشته باشد. وزارت تحصیلات عالی باید در هماهنگی با وزارت معارف  این آمار را به دست بیاورد. هم‌چنان، نیروی متخصص باید بر مبنای نیاز کار تربیه شود.

اگر به مشکل لشکر بی‌نتیجه‌ها توجه نشود، احتمال شکل‌گیری یک بحران اجتماعی فراگیر در جامعه وجود دارد. هر تیمی که مورد اعتماد مردم قرار می‌گیرد، باید به این معضل توجه کند.

کمیسیون‌های انتخاباتی و پاس‌داری از آرای پاک مردم

روزنامۀ ماندگار سرمقاله‌اش را به انتخابات، نتایج آن و شفافیت و عدم شففیت اختصاص داده و نوشته‌است: با گذشتِ چند روز از برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری، نگاه مردمِ افغانستان به این دوخته شده که چه کسی برندۀ انتخابات خواهد بود و نیز این پرسش مطرح می‌شود که آیندۀ انتخابات چه خواهد شد و کشور به کدام سمت حرکت خواهد کرد.

با آغاز شمارش آرا، هنوز هم خبرهایی به گوش می‌رسد که برخی از نامزدان تلاش دارند که آرای تقلبی را شامل شمارشِ آرا سازند. به عنوان نمونه، خبرها و گزارش‌ها می‌رسانند که در مراکز رای‌دهیِ برخی از ولسوالی‌ها، انتخابات در حالی برگزار شده که اصلاً هیچ ناظری وجود نداشته و آرای این مراکز برای شمارش مقدماتی، به مرکزِ ولایت‌‌ها فرستاده شده است. این نشان می‌دهد که انتخابات در بسیاری از ساحاتِ انتخاباتی یا دست‌کم در نصف ـ و یا حتا کمتر از نصف ـ بدون حضورِ ناظران برگزار شده است. بدیهی‌ست که در چنین مراکز و محلاتی، دامنِ تقلب فراخ بوده و هرکس به هر پیمانه‌یی که دلش خواسته، به نفع نامزد مورد نظرش تقلب کرده است.

 بنابرین، برگزاری انتخابات در چنین مراکزی، بدون شک خلافِ قانون بوده است و حالا شمارش چنین آرایی نیز با هزار سوال و تردید مواجه می‌باشد. در چنین فرصتی که همۀ نگاه‌ها به این دوخته شده که باید این انتخابات، افغانستان را به سوی ثبات گذار بدهد، بها قایل شدن به آرای مشکوک، به‌شدت به پروسۀ انتخابات صدمه می‌زند و می‌تواند اعتماد و باورِ مردم را به روند زایل سازد.

شکی نیست که اگر در جریان شمارش آرا و نیز روند رسیده‌گی به شکایت‌ها بی‌توجهی صورت بگیرد و یا آرای تقلبی با آرای پاکِ مردم خلط گردد و یا هم کسی به زور و تزویر، از آدرسِ این کمیسیون‌ها برنده اعلان شود؛ افغانستان وارد یک مرحلۀ جدید از بحران خواهد شد که مسلماً چنین وضعیتی به سود هیچ‌کس نیست.

باید گفت این‌بار مردم افغانستان که با حضورشان در انتخابات حماسه آفریدند، نمی‌گذارند که با آرای آن‌ها بازی شود. مردم، کمیسیون‌های انتخاباتی را یگانه حافظ و مدافعِ آرای خویش می‌دانند و از این کمیسیون‌ها می‌خواهند که در خصوصِ پاسداری از آرای پاک آن‌ها، از هیچ تلاشی دریغ نورزند. اما این کمیسیون‌ها زمانی می‌توانند به این موفقیت دست یابند که ابزاری در دستِ ارگ نباشند که امیدواریم چنین باشد.

مسوولیت‌های نهادهای انتخاباتی

روزنامۀ افغانستان نیز در سرمقاله‌اش به به انتخابات پرداخته و در آغاز با دید خوش‌بینانه نسبت به این موضوع نوشته‌است: کمیسیون مستقل انتخابات، کمیسیون بررسی شکایات انتخاباتی، نهادهای امنیتی، و در کل دولت افغانستان یک انتخابات موفق را سپری کردند. این انتخابات در نوع خود بی نظیر بود. چرا که در انتخابات های گذشته تا حدودی میزان اشتراک مردم در حال پایین آمدن بود و این انتخابات میزان حضور مردم بسیار عالی بود. کار کمیسیون مستقل انتخابات از یک سو، قابل قدر بود و از سویی نیز به خاطر برخی مشکلات همانند کمبود برگ های رای در شماری از محلات رای دهی با اعتراضات جدی مواجه شده است.

البته بخشی از این نارسایی ها به کاستی ها و مشکلات زیربنایی در دولت و حکومت افغانستان برمی گردد که نیازمند اصلاح دیدگاه و بینش و عملکرد دولتمردان و نهادهای مسئول است. از این جمله سرشماری های ناقص و غیر علمی  و مشکل داری که از سوی نهادهای مسئول در شماری از ولایات به خصوص ولایات مرکزی انجام شده خود باعث بسیاری از مشکلات است. مشکلی که در انتخابات ریاست جمهوری پیش آمد یکی از این ها بود. وجود چنین آمار و احصائیه ای ناقص، باعث بسیاری از مشکلات دیگر در آینده خواهد شد. بنابر این باید به کمبود اوراق رای دهی در بخش های از کشور به عنوان یکی از پیامدهای نارسایی در سیستم احصائیه کشور نگریست و منتظر بود که در بخش هایی بسیار، در آینده نیز چنین مشکلاتی رونما گردد.

آنچه مردم افغانستان را نگران کرده، عملکرد کمیسیون مستقل انتخابات، کمیسیون بررسی شکایات انتخاباتی، نهادهای امنیتی و در کل دولت افغانستان در حفاظت از آرای مردم و اطمینان از شفافیت و سالم بودن انتخابات است. افغانستان یک انتخابات ریاست جمهوری را در دوره قبل پشت سرگذاشته که با اعتراضات و انتقادات داخلی و خارجی مواجه بوده است. این بار افغانستان در حالی که با خروج نیروهای خارجی و کشورهای خارجی مواجه است، هرگز توان پذیرش چنین وضعیتی را ندارد .

در این دوره که یکی از سخت دوره های انتخابات می باشد و همه مردم و کاندیداها منتظر نتیجه انتخابات می باشد، نامزدان انتخابات ریاست جمهوری و هواداران و همچنین اعضای تیم ها و دفاتر کاندیداها باید با احساس مسئولیت با مسایل برخورد نموده و از هر گونه پیش داوری در قبال مسایل انتخاباتی پرهیز نمایند. برخورد سالم و درست با مسایل و در پیش گرفتن صبر و پیروی از قوانین در حقیقت تهداب گذاری فرهنگ احترام به قانون و پیروی از اصول مسالمت آمیز برخورد با مسایل و قضایای مهم به خصوص مسایل بزرگ ملی است.

خبرگزاری خامه پرس - فارسی را دنبال کنید با تویتر, فسبک. و آر اس اس

نظر دهید

Advertisement