سه‌شنبه اكتبر 16, 2018

خامنه‌یی: تحریم‌ها علیه ایران در صورت توافق نهایی نیز ادامه خواهد داشت

نوشته شده توسط رویین رهنوش - چ حوت ۲۱ ۱۳۹۲, ۶:۱۲ ق.ظ

خامنه-ای1رهبر مذهبی ایران، آیت‌الله علی خامنه‌یی مسئلۀ هسته‌یی و حقوق بشر را بهانه‌یی می‌داند و می‌گوید، در صورتی‌که مذاکرات هسته‌یی به توافق نهایی هم برسد باز هم تحریم‌ها علیه ایران ادامه خواهد داشت.

قرار نگاشت پای‌گاۀ اطلاع‌رسانیی خامنه‌یی، وی در سخنان سه‌شنبه ۲۰ حوت به مقامات عالی ایران توصیه نموده و گفته‌است که مقابله با فشار اقتصادی دشمنان را مستحکم سازند و با اجرای سیاست‌های اقتصادی مقاومتی دشمنان را ناامید گردانند.

آقای خامنه‌یی گفته‌است:” قبل از موضوع انرژی هسته‌یی نیز تحریم‌ها وجود داشت و اگر مذاکرات هم به نقطۀ حل برسد تحریم وجود خواهد داشت، به دلیل این که موضوع هسته‌یی و حقوق بشر بهانه‌یی بیش نیست و زورگویان جهانی از استقلال‌طلبی و الگو شدن ملت ایران هراس دارند.

این در حالی‌ست که وی در آستانۀ برگزاری سومین نشست گروۀ ۵+۱ در وین نیز گفته‌بود که با این مذاکرات خوش‌بین نیست.

ایران هنوز هم درگیر تحریم‌های غرب است و در توافق شش‌ماهه‌یی که میان ایران و گروه ۵+۱ در ژنیو صورت گرفت، قرار است این کشور طی مدت این شش ماه غنی سازی بیست درصدی یورانیم خود را محدود سازد و در مقابل غرب قسمتی از تحریم‌هایش را لغو کند.

از سویی بنایمین نتنیاهو نخست‌وزیر اسراییل، از دست‌یابی ایران به صلاح هسته‌یی نگران است و تا به حال چندین بار در این مورد هشدار داده‌است.

وی حدود دوهفته قبل از سازمان بین‌المللی اتمی خواست تا گزارشی را که در مورد سلاح هسته‌یی ایران به دست آورده به نشر بسپارد.

بر اساس گزارش رویترز، سازمان بین‌امللی اتمی در سال ۲۰۱۳ تا گزارشی را در مورد برنامۀ هسته‌یی ایران به دست آورده و تصمیم داشت به نشر بسپارد که می‌توانست تحقیقات شان در این مورد را بازگو کند، اما حالا روابط ایران با جامعۀ ملل بهبود یافته و این سازمان از نشر چنین گزارشی خودداری کرده‌است.

خبرگزاری خامه پرس - فارسی را دنبال کنید با تویتر, فسبک. و آر اس اس

نظر دهید

Advertisement