جمعه مه 25, 2018

از متن روزنامه‌های چاپ امروز کابل۴دلو۱۳۹۲

نوشته شده توسط رویین رهنوش - ی حوت ۰۴ ۱۳۹۲, ۸:۴۵ ق.ظ

روزنامه های افغانستاناحتمال می‌رود افغانستان در سال جاری میلادی به روی‌دادهای گوارا و ناگواری در آستانۀ برگزاری انتخابات و خروج نیروهای بین‌المللی مواجه شود. با گذشت هر روز زمان حساس‌تر و نگرانی‌های مردم در خصوص این موارد بیش‌تر می‌شود. برای ورود بیش‌تر به اتفاقات جاری، سراغ روزنامه‌های گرفتیم که چگونه به مسایل پرداخته‌اند:

روزنامۀ آرمان ملی در سرمقاله‌اش زیر عنوان«کاهش نیروهای امنیتی، عواقب ناگوار دارد» نگاشته‌است:” افغانستان تا پایان سال جدید میلادی همه مسوولیت‌های امنیتی خویش را به دوش می‌گیرد. کار برای کشوری که نیروهای امنیتی آن چند سالی‌ست شکل گرفته‌است بیسار مشکل است. با توجه به خصوصیت مردم افغانستان در امر مقابله با دشواری‌ها و سخت‌کوشی‌ در همه امور، تامین امنیت درسراسر کشو توسط این نیروها امری محال نیست ولی باید به آن توجه کرد.”

در این سرمقاله آمده‌است:” هرگونه کاهش در شمار نیروهای امنیتی افغانستان در شرایطی که نیروهای حارجی افغانستان را ترک می‌کنند می‌تواند برای کشور ما زیان‌بار باشد. در شرایطی که منطقه دست‌خوش تحولاتی است و طالبان توانایی‌های بالنسبه را به دست آورده اند(لااقل در جنوب کشور) نمی توان انتظار داشت که نیروهای امنیتی کشور به گونه درستی بتوانند به همه مسوولیت های خویش در امر تامین امنیت و ثبات کشور عمل کنند.”

در ادامه متن نگشته شده:” هنوز نیروها به اسلحه و انواع تجهیزات و لوازم ضروری نظامی ضرورت جدی دارند که باید به آن توجه صورت بگیرد. افغانستان شرایط دشواری را سپری می کند که باید با دقت بیش تر امور مربوط به آن را زیر نظر داشت و آن را مدیریت کرد. مردم افغانستان متوقع اند که کشورهای دوست افغانستان بیش از هر زمان دیگری به حمایت از نیروهای امنیتی ما بپردازند و تلاش ورزند تا این نیروها بیش از پیش قوی و مجهز گردند.”

روزنامۀ ماندگار در یکی از برگ‌هایش عمل‌کرد اخیر رییس جمهورکرزی در قبال گزینش یکی از دو نامزد، که از دید اکثریت توسط وی حمایه می‌شوند را به بررسی گرفته و زیر عنوان« استفادۀ قومی از یک روند دموکراتیک» نگاشته‌است:“… با این حال، وقتی سروصدا بر پا می‌شود که چند نامزد به نفع یک نامزد، از ادامۀ کارزارها انصراف می‌دهند، به معنای چیست؟ آیا وجوه مشترک سیاسی در میان است، یا برنامه‌های نامزدان مشابه است و یا کدام مسالۀ دیگر در پشت پرده است؟نخست این که ریشۀ تفکر قبیله در افغانستان آن قدر قوی است که می‌تواند بزرگ‌ترین و دموکراتیک‌ترین روند (دموکراسی) را دگرگون کند. دموکراسی یک سنت مدنی است و این سنت، لازمه‌های مدنی دیگر از جمله انتخابات را در خود دارد. مطابق اصول دموکراتیک، دستِ کم باید اجازه داده شود که این روند بر بنیاد معیارهای خودش انجام بیابد، نه این که با چانه‌زنی‌های قومی‌ و قبیله‌یی بر آن تاثیر گذارده شود.”

در ادامۀ متن:” تجمع قومی ‌و واداشتن چند نفر برای انصراف به سود فرد دیگری، خود می‌نمایاند که منافع قوم و قبیله در میان است و نامزدان همان قوم و قبیله باید منافع قوم را بجویند تا منافع همۀ مردم کشور را.”

“بحث دیگر، نمایان شدن ضعف کمیسیون‌های انتخاباتی است که بر رغم اعلامِ زمانِ تعیین شدۀ انصراف، برای چنین پیشامدهایی برنامه ندارد. کمیسیون مستقل انتخابات اعلام کرده بود که باید در زمان مشخصی نامزدان، موضع انصراف و یا ادامۀ کمپاین‌های تبلیغاتی‌شان را روشن کنند و الا، در صورتی که زمان معین آن گذشت، کسی نمی‌تواند به سود یک فرد انصراف دهد. حالا روشن نیست که در برابر چنین پیشامدهایی تکلیف چیست و یا کمیسیون‌های انتخاباتی چه نیروی بازدارنده‌یی را روی دست خواهند گرفت؟”

به باور نگارندۀ متن:” نکتۀ دیگر قابل توجه در این زمینه، مشق نادرست دموکراسی است که سیاست‌مداران، به ویژه آنانی که با اتکا به نیروی قوم، یک رفتار کاملاً قبیله‌یی را پوشش دموکراتیک می‌دهند.”

هم‌چنان:” در هر صورت، بر بنیاد یافته‌ها روشن است که در ایجاد چنین طرحی باز هم دست آقای کرزی دخیل است و این ارگ ریاست جمهوری افغانستان است که سعی دارد با استفاده از ابزار قوم و قبیله نامزد مورد نظر خودش را تقویت کند که این خود نوعی دخالت در انتخابات شمرده می‌شود. حالا، این نامزد هر کسی که باشد فرقی نمی‌کند اما بدیهی است که کسی که با استفاده از ابزار قوم و قبیله بخواهد یک برنامۀ کاملاً ملی را به پیش ببرد، یک حامد کرزی ثانی خواهد بود و اگر چنین شخصی قدرت را به دست هم بیاورد، از همین اکنون پیداست که از آن قدرت چه‌گونه استفاده خواهد کرد.”

روزنامه هشت صبح نیز در یکی از برگ‌هایش عنوانی را از قول وزیر خارجۀ چین برگزیده‌است« حمایت چین از افغانستان ادامه خواهد یافت»  و در ادامه نگاشته‌است:“…وزیر خارجه کشور از آمادگی چین برای آموزش افسران پولیس و اردوی ملی استقبال کرد. وزیر خارجه از ابراز آمادگی چین برای کمک به آموزش افسران افغانستان استقبال کرد و گفت که کشور پس از سال ۲۰۱۴ به چنین حمایت‌ها و کمک‌ها نیاز دارد.”

این مورد برای افغانستان مژدۀ خوبی‌ست اما برای امریکا به منظور این‌که از توجه دولت افغانستان و جامعۀ ملل نسبت به توافق‌نامۀ امنیتی کابل- واشنگتن ممکن کاسته شود چندان خوشایند نیست.

روزنامۀ افغانستان نیز در برگی زیر این عنوان«نگرانی مردم از آینده» به تبصره پرداخته و آورده‌است:” با خروج نیروهای خارجی از افغانستان و نزدیک شدن به پایان حضور جامعه جهانی در کشور، نگرانی ها در مورد اقتصاد، معیشت و انکشاف افغانستان بیش از هر چیز دیگر برجسته و جدی تر می نماید. براساس برآوردها سی و شش فیصد از نفوس بیست و پنج میلیونی افغانستان زیرخط فقر زندگی می کند و دولت افغانستان اکنون با ۸۰ درصد کسری بودجه مواجه می باشد.

به ادامۀ متن:” در آمد کل سالانه کشور پنجصد میلیون دالر بوده در حالیکه طی ده سال گذشته حکومت افغانستان سالانه چهار میلیارد دالر مصرف کرده است. ۴۵ درصد بودجه عادی حکومت افغانستان از طریق کشورهای خارجی پرداخت شده و صد فیصد بودجه توسعه وی از طریق نهادها و کشورهای خارجی تامین می گردد. بیکاری و فقر بیداد می کند و هیچگونه زیربنای اقتصادی در افغانستان احیا و بنا نگردیده است.”

“اخیرا کنگره آمریکا در گزارشی از بروز بحران جدی مالی پس از سال ۲۰۱۴ به دولت افغانستان هشدار داد. در این  گزارش به دولت افغانستان هشدار داده شده بود که افغانستان باخروج نیروهای خارجی بعد از ۲۰۱۴ با بحران اقتصادی شدیدی مواجه خواهد شد.”

از دید نگارندۀ متن:” هرچند طی دوازده سال اخیر تغییرات و تحولات قابل توجهی در عرصه های اقتصادی و انکشافی صورت گرفته و خصوصا سکتورهای خصوصی در افغانستان تاحدودی پاگرفته است، اما هنوز هم چالش ها و دشواری های فراوانی فراروی این نهادها و در کل اقتصاد افغانستان می باشد. فعلا ناامنی و فساد اداری مهمترین چالش ها و موانع فراروی اقتصاد و تجارت افغانستان بوده که بارها از سوی تجار و کارشناسان امور اقتصادی و بازرگانی مطرح گردیده است.”

خبرگزاری خامه پرس - فارسی را دنبال کنید با تویتر, فسبک. و آر اس اس

نظر دهید

Advertisement